*16 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca kolejną – trzecią – edycję projektu „Wielkopolska – Rewolucje", zainicjowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku. Gospodarzem spotkania był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Wzięły w niej udział Agata Grenda, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Agata Siwiak, kurator projektu „Wielkopolska: Rewolucje".*
Projekt „Wielkopolska: Rewolucje" ma na celu integrację i twórczą prowokację lokalnych społeczności . – To dobrze odbierana forma naszej aktywności – powiedział podczas konferencji Marszałek Marek Woźniak. – Nie koncentrujemy się blisko centrum, wychodzimy do społeczności bardzo lokalnych – podkreślił. Marszałek przypomniał także, że projekt „Wielkopolska: Rewolucje" realizowany jest w ramach „Budzika kulturalnego" , a jego trzecia edycja została dofinansowana ze środków unijnych kwotą 329 tys. 120 zł w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. – Myślę, że grono przyjaciół projektu „Wielkopolska: Rewolucje" staje się coraz większe – podsumował Marszałek.
Szczegóły programu na rok 2014 zaprezentowała kurator projektu, Agata Siwiak. W tym roku na mapie projektu znalazły się Lisówki, Szamocin i Studzieniec, Rozdrażew, Jarocin i Prusim.
W Lisówkach z seniorami pracować będą laureaci „Paszportu Polityki" w dziedzinie „teatr" Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin oraz performer Cezary Tomaszewski . W Szamocinie Michał Borczuch, Dorota Nawrot, Małgorzata Mazur i Krzysztof Zarzecki z dziećmi ze „Stacji Szamocin" i Domu Dziecka współtworzyć będą nową wersję spektaklu „Lepiej tam nie idź", który powstał podczas ubiegłorocznej edycji „Wielkopolska: Rewolucje". W Studzieńcu warsztaty fotografii i video poprowadzi artystka wizualna pracująca ze światem Jacqueline Sobiszewski.
Dramaturg Roman Pawłowski i artysta eksperymentujący z różnymi formami Wojtek Ziemilski we współpracy z Kółkiem Astronomicznym „Kasjopea" przygotują w Rozdrażewie widowisko multimedialne inspirowane przestrzenią kosmosu. W Jarocinie Weronika Szczawińska, Agnieszka Jakimiak i Krzysztof Kaliski przygotują spektakl będący spojrzeniem na historię Polski z perspektywy Jarocina. I wreszcie w Prusimiu Centrum Badawcze Humanities/Art/Technology stworzy wystawę inspirowaną kulturą olenderską z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
- „Wielkopolska : Rewolucje" to platforma współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi i samorządami lokalnymi. Bardzo ważny jest wkład lokalnych aktywistów, którzy pracują „pro publico bono", a także praca z młodzieżą – podkreśliła Agata Siwiak.
Podobnie jak w latach ubiegłych, wystawy i spektakle będzie można zobaczyć również w Poznaniu.
Zapraszamy do zapoznania się z programem trzeciej edycji projektu „Wielkopolska: Rewolucje".
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...