trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

JAK SOBIE RADZĄ WIELKOPOLSKIE SZPITALE?

    Wrześniowe posiedzenie sejmikowej Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego zdominowała kilkugodzinna dyskusja na temat systemu ochrony zdrowia w Wielkopolsce w kontekście nowych oczekiwań ze strony ministerstwa (mapy potrzeb zdrowotnych) i zmieniających się wytycznych NFZ (kontraktowanie świadczeń, procedury i wyceny). Dyrektorzy dwudziestu dwóch podległych samorządowi województwa placówek służby zdrowia przedstawili kolejno sytuację finansową tych podmiotów (na koniec 2015 r.) i omówili najważniejsze aspekty działalności w zarządzanych jednostkach: zatrudnienie, analizę przychodów i wydatków, największe inwestycje, plany na kolejne lata. Wiele uwagi poświęcono kwestiom rozliczeń za tzw. nadwykonania (usługi szpitalne wykonane ponad kontrakt podpisany z NFZ), sprawie dużych kosztów utrzymania SOR (szpitalnych oddziałów ratunkowych) czy wieczorowej i nocnej opiece medycznej.
    Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali projekty zmian w tegorocznym budżecie regionu oraz w WPF ze względu na planowane inwestycje w szpitalach. Przeanalizowano również informację zarządu województwa o wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze 2016 r., a także projekt przyszłorocznego programu współpracy samorządu regionu z organizacjami pozarządowymi.
    Posiedzenie komisji odbyło się w jednej z podległych samorządowi województwa placówek – w poznańskiej siedzibie Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii gościł radnych dyrektor Aleksander Barinow-Wojewódzki.


    Galeria zdjęć: