trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zapłonęły znicze pamięci

    *23 października przy „Siedmiu grobach” w Lasach Palędzkich pod Poznaniem odbył się  finał VIII edycji akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Jak co roku jej intencją było oddanie hołdu Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji. Ofiary zbrodni upamiętnił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.*


    Przypomnijmy, że organizatorami akcji, odbywającej się tradycyjnie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i po raz pierwszy Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, był Instytut Pamięci Narodowej razem z Radiem Merkury.

    - To piękna i ważna akcja, którą wspieram od samego początku wierząc, że wielu z nas uważa pamięć o tysiącach nieznanych ofiar masowych egzekucji, głównie przedstawicielach polskiej elity, za nasz wspólny obowiązek. Nie każdy wie jednak, że Niemcy wprowadzili na terenie Kraju Warty jeszcze bardziej brutalne represje niż w Generalnym Gubernatorstwie – podkreśla Marszałek Woźniak. I dodaje: „Cieszę się, że co roku, odkrywając nowe miejsca w zachodniej Polsce - miejsca będące świadkami tragedii początku wojny, przypominamy historię i utrwalamy ją świadomości wielu Polaków”.

    Z kolei koordynatorka akcji, dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN zaznacza, że od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Jej zdaniem, do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit.

    Świadek historii, Edward Dorna, którego ojciec był leśnikiem w Lasach Zakrzewskich podkreśla, że od zawsze społeczność lokalna dba o miejsca, w których zginęli Polacy. Szczególnie cieszy go zaangażowanie młodych ludzi, w tym uczniów okolicznych szkół w pielęgnowanie miejsc pamięci.


    Pomysłodawczyni akcji, Anna Gruszecka, zwraca uwagę na to, do czego prowadzi nienawiść i zachęca do włączania się w działania upominające się o pamięć dla tych terenów, które były bezpośrednio przyporządkowane III Rzeszy.

    Wielkopolanie, którzy upamiętnili ofiary akcji Tannenberg w miejscach zagłady,  przesyłali do Radia Merkury zdjęcia mogił z płonącymi zniczami pamięci. 

    Zdjęcia - źródło Radio Mekury 


    Galeria zdjęć: