trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dożynki Wielkopolskie w sercu regionu

    *Na poznańskiej Malcie odbyły się 20. Dożynki Wielopolskie - tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z naszego regionu podziękowali za plony. Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. *

    W przemówieniu Marszałek Marek Woźniak podkreślił: „W tym roku rolnictwo dotknęła klęska suszy, na skalę nienotowaną od ponad 40 lat. Z dotychczasowych szacunków wynika, że w Wielkopolsce wiele gospodarstw straciło ponad połowę plonów, co będzie miało długotrwałe i bolesne skutki. Mam nadzieję, że pomoc uprawnionego do tego rządu będzie na tyle istotna, że pozwoli Państwu rozpocząć kolejny rok na roli w sposób właściwy.
    Sytuacje, gdy okazujemy się bezradni wobec przyrody, zdarzają się niestety coraz częściej i boleśnie uświadamiają nam, jak jesteśmy wobec nich bezbronni - pomimo ogromnych środków inwestowanych w regionie w systemy nawadniania, melioracji i gospodarki wodnej. Dodam, że niestety te kompetencje, podobnie jak doradztwo rolnicze, odebrano nam decyzją parlamentu.
    Tegoroczne dożynki, odbywające się w tak szczególnej sytuacji, gdy susza i związane z nią pożary spustoszyły wiele regionów świata, muszą oprócz podziękowań Bogu za plony, a ludziom za pracę, wiązać się również z refleksją nad brakiem wyobraźni, nad beztroską i zachłannością, z jaką ludzie traktują Matkę Ziemię. I jakie to przynosi skutki!
    Podczas dożynek tradycyjnie mówimy o solidarności – teraz potrzebujemy jej tym bardziej. Po to aby „zielona planeta” dalej mogła nas żywić i nie ulegała degradacji”.
    Marszałek nawiązał również do ważnych rocznic: „1050. rocznica powstania biskupstwa poznańskiego, którą obchodzimy w tym roku, to również okazja, aby przypomnieć, że to przecież duchowni przybywający na polską ziemię, przynieśli z sobą nie tylko wiarę, ale również nową kulturę rolną pozwalającą zwiększać plony i wzbogać je o nowe uprawy.
    A 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to powód do hołdu dla naszych przodków, którzy pracą, z oddaniem bronili polskiej ziemi”.

    Pełna treść przemówienia Marszałka Marka Woźniaka - audio:    

    W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

    Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i Jędrzeja Solarskiego, Zastępcy Prezydenta Poznania. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

    W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek - Sylwii Kaczmarek i Jacka Rybarczyka – Marszałek podzielił się z uczestnikami uroczystości.

    Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, drugi był Powiat Złotowski, a trzeci Powiat Wrzesiński . Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły odpowiednio do: Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Wojewódzkiej Rady Kobiet, Eko Społem oraz Spółdzielni Mleczarskiej Września.
    Artystyczną części dożynek wypełniły: spektakl „Polowanie na motyle” Teatru Gili Gili, potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi oraz koncert zespołu Dikanda.

    Ostatni punkt programu 20. Dożynek Wielkopolskich to wieczorny koncert Beaty i zespołu Bajm na mecie Toru Regatowego „Malta”.

    Data publikacji: 2018-08-26

    Galeria zdjęć: