Brawurowa akcja Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Ławicy była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii lotnictwa odradzającej się Polski. W jej kolejną, 105. rocznicę odbyły się uroczystości obok starego terminala Portu Lotniczego w Poznaniu.
- Nasi przodkowie, wierni powstańczym odezwom, iż „nie czas odpoczywać, gdy dzieło jeszcze nie skończone”, niemal prosto z okopów Powstania Wielkopolskiego poszli na odsiecz oblężonego Lwowa, walczyli na kresach wschodnich, wspomagali powstania śląskie, a samoloty zdobyte przez Powstańców na poznańskiej Ławicy stały się zalążkiem lotnictwa II Rzeczypospolitej – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i organizator centralnych obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Przypomnijmy, że zwycięska bitwa rozegrała się 6 stycznia 1919 roku. Powstańcy po ostatecznej decyzji gen. Stanisława Taczaka, przeprowadzili brawurową akcję zbrojną, w efekcie której przejęto stację lotniczą na Ławicy. Była ona ostatnim bastionem Niemców zagrażającym dotychczasowym sukcesom poznańskich oddziałów, a jednocześnie kluczowym punktem dla rozwoju lotnictwa całej Rzeczpospolitej. Ponadto w ich ręce trafiło ponad 200 samolotów, a także karabiny maszynowe i spora ilość sprzętu lotniczego.
W jej kolejną rocznicę w sobotę 6 stycznia obok starego terminala odbyły się uroczystości oddania hołdu Powstańcom. Wziął w nich udział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Dla poznaniaków zorganizowano także piknik historyczny, podczas którego odbyła się inscenizacja wydarzeń zdobycia Ławicy z udziałem grup rekonstrukcyjnych, koncert pieśni patriotycznych i świątecznych, wystawa sprzętu militarnego i starych pojazdów.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest partnerem wydarzenia.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...