trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Woźniak uhonorował bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku

    *Mija 58 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. W rocznicowych obchodach uczestniczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.*

    27 czerwca o godzinie 14.15 Marszałek złożył kwiaty przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S. A. (ul. 28 czerwca 1956 223/229). Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Sali Białej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie władz wojewódzkich i miejskich z kombatantami i uczestnikami Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. Podczas uroczystości Marszałek Marek Woźniak wspólnie z Lechem Dymarskim, Przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wręczyli Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” uczestnikom zrywu sprzed 58 lat.

    „Ten wybuch niezadowolenia był najbardziej mocnym sprzeciwem wobec ówczesnej władzy, sprzeciwemzałożycielskim. Bo od tych wydarzeń rozpoczął się łańcuch sprzeciwu, a ten pierwszy był najważniejszy” - pokreślił podczas spotkania Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Najwyższe regionalne wyróżnienie otrzymał Józef Tomaszewski, który w czerwcu 1956 roku pracował Poznańskim Przedsiębiorstwie Krawiecko-Kuśnierskim. Po uzyskaniu informacji o strajku w Zakładach Cegielskiego, przyłączył się do protestujących pracowników z różnych zakładów pracy Poznania. Uczestniczył w demonstracji na Placu im. Stalina, rozbrajał posterunek Milicji Komendy Miasta Poznania. Na Dworcu Głównym zatrzymywał pociągi i namawiał podróżnych do przyłączenia się do protestu. Uczestniczył w marszu protestacyjnym ulicami miasta obok MTP, Mickiewicza, Kochanowskiego wznosząc okrzyki „my chcemy chleba”. Aresztowany przez UB, przesłuchiwany przy ul. Kochanowskiego. Zwolniony z pracy w październiku 1958 r. Członek Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec ‘56”.

    Odznakę Honorową otrzymała też Aleksandra Maria Bogdan. W roku 1956 pracowała w Miejskim Handlu Detalicznym. W „czarny czwartek” w godzinach rannych wyszła na ulice Poznania manifestując przeciw ówczesnej władzy. W godzinach popołudniowych została ranna w ramię, korpus i głowę. To stało się przyczyną pogarszającego się wzroku. Jest członkiem Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec ‘56”.

    Główne obchody 58. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r., w sobotę 28 czerwca tego roku, poprzedził o godz. 12.00 msza św. w kościele OO. Dominikanów. Po niej uczestnicy przemaszerowali pod Poznańskie Krzyże. Uroczystości rocznicowe rozpoczwęły się o godz. 13.30.


    Galeria zdjęć: