trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

96. lat temu Powstańcy Wielkopolscy zdobyli Ławicę

    *W środę 7 stycznia 2015 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego weźmie udział w uroczystości oddania hołdu Powstańcom Wielkopolskim w 96. rocznicę zdobycia lotniska Ławica. Wydarzenie, którego organizatorami są Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Poznański oraz Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego rozpocznie się o godzinie 12.00 przed Pomnikiem Zdobywców Lotniska Ławica, usytuowanym przy starym budynku portu lotniczego na Ławicy przy ulicy Bukowskiej.*

    Obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego poświęcone są wydarzeniom na Ławicy. Marszałek Marek Woźniak, gospodarz uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mówił 27 grudnia 2014 roku: „Najbardziej brawurowa akcja, o szczególnym znaczeniu nie tylko dla losów Powstania Wielkopolskiego, rozegrała się na lotnisku Ławica, gdzie stacjonowało około 200 żołnierzy niemieckich, dysponujących kilkudziesięcioma gotowymi do walki samolotami i sporymi zapasami amunicji. Jest ona tematem przewodnim tegorocznych obchodów.
    Choć lotnisko na Ławicy było ostatnim punktem oporu Niemców w Poznaniu, jego załoga nie chciała się poddać, grożąc, że zbombarduje miasto. Powstańcy bardzo starannie przygotowali się do ataku, wykorzystując między innymi wiedzę o lotnisku podporucznika nawigatora Jana Stempniewicza oraz pilotów Wiktora Pniewskiego i Jana Marciniaka.
    W nocy, z 5 na 6 stycznia 1919 roku, lotnisko otoczyły trzy kompanie, dowodzone przez Bronisława Pinieckiego oraz pluton strzelców konnych pod dowództwem podporucznika Kazimierza Ciążyńskiego - wspomaganych przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej.
    Po odmowie kapitulacji przez Niemców, Polacy otworzyli ogień artyleryjski, pilnując jednak, aby nie uszkodzić stacjonujących na lotnisku samolotów. Jeden z pocisków trafił wieżę kontroli lotów, a odłączenie prądu, przerwało łączność.
    6 stycznia 1919 roku, o godzinie 8 rano, Ławica została zdobyta, a wraz z nią 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu, gdyż Niemcy planowali ich ewakuację do Frankfurtu. Ponadto w hangarach zeppelina na poznańskich Winiarach znaleziono zakonserwowane części, z których można było złożyć około 300 samolotów, a także liczne zapasy broni i amunicji. Zdobycz Powstańców Wielkopolskich, o szacowanej wartości około 200 milionów ówczesnych marek, uważana jest przez historyków za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.”