*15 grudnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gospodarzem wydarzenia był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, organizator powstańczych obchodów. Gośćmi byli Włodzimierz Warchalewski, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i Seweryn Stuła, prezes Stowarzyszenia „Bieg Powstania Wielkopolskiego”. *
Marszałek Woźniak przedstawił program tegorocznych obchodów rocznicowych, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu i 28 grudnia w Warszawie. - Przebieg uroczystości będzie tradycyjny – powiedział Marszałek. 27 grudnia o godz. 10.15 nastąpi złożenie kwiatów na mogile Generała Stanisława Taczaka, a o 11.00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. W programie uroczystości pojawią się jednak także elementy nowe. – W tym roku chcemy zaproponować wiele atrakcji na poznańskim Placu Wolności. Stanie tam interaktywny hologram Powstańca witający gości. W namiocie historycznym będzie można otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą oraz zrobić sobie zdjęcie – albo w formie klasycznej, do domowego albumu, albo w formie elektronicznej, z możliwością przesłania go na skrzynkę mailową lub udostępnienia na portalu Facebook – powiedział Marszałek. Kolejnym nowym punktem programu uroczystości będzie krwiobus, w którym będzie można oddać krew w hołdzie bohaterom powstańczych dni. – Dla 100 pierwszych krwiodawców przygotowaliśmy upominki – zapowiedział Marszałek.
Marszałek zachęcał także do zapoznawania się z informacjami dotyczącymi Powstania Wielkopolskiego, znajdującymi się na stronie internetowej www.27grudnia.pl oraz do pobierania na smartfony aplikacji 27grudnia.pl – mobilnego przewodnika zawierającego opisy ponad 700 miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. – Cały czas jesteśmy w sieci ze wszystkimi naszymi informacjami – podkreślał.
Kolejnym tematem spotkania była warszawska odsłona obchodów rocznicowych. 28 grudnia w Warszawie o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10. O godz. 13.30 odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie zebrani goście udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich oraz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Podczas spotkania mowa była także na temat działań upamiętniających zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, prowadzonych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – współorganizatora obchodów rocznicowych. Wśród nich znalazło się m.in. wydanie XXI tomu „Wielkopolskiego Powstańca”, który traktuje m.in. o udziale kolejarzy w zwycięskim powstaniu oraz publikacja XII tomu biografii Powstańców Wielkopolskich, zawierającego około 240 sylwetek. – Przygotowujemy się do 100. rocznicy wybuchu Powstania, ogłosiliśmy konkurs dla młodzieży szkolnej pt. „Jak wyobrażasz sobie obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego?” – powiedział Włodzimierz Warchalewski, wiceprezes Towarzystwa.
27 grudnia odbędzie się także Bieg Powstania Wielkopolskiego. Rozpocznie się o godz. 16.40, w rocznicę rozpoczęcia walk, a jego trasa przebiegnie szlakiem miejsc związanych z Powstaniem. – To forma uczczenia Powstania Wielkopolskiego w sposób nowoczesny, adresujemy bieg do młodego pokolenia – podkreślił podczas konferencji prasowej Seweryn Stuła, prezes Stowarzyszenia Bieg Powstania Wielkopolskiego.
W obchody 97. rocznicy Powstania włączają się także Koleje Wielkopolskie. 27 grudnia w pociągach wyświetlana będzie prezentacja dotycząca programu obchodów, a konduktorzy wyróżniać się będą powstańczymi rozetkami. Tego samego dnia na Placu Wolności stanie foto – stand z wizerunkiem samolotu historycznego typu Fokker D.VII, czyli jednej z maszyn zdobytych przez Powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Poznańska, a akcja ma na celu spopularyzowanie zbiórki pieniężnej na budowę Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...