trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Bliżej atomu w Wielkopolsce

    W dniach od 21 do 23 czerwca tego roku we Francji uczestnicy roboczej wizyty, potwierdzającej zaangażowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego w rozwój energetyki jądrowej w naszym regionie, będą mieli okazję przekonać się, jak funkcjonuje elektrownia w  Nogent  - sur  - Seine. Francuskie doświadczenia, zarówno z zakresu rozwoju energii jądrowej, jak i w sferze działań podejmowanych w tym kraju  z myślą o  bezpieczeństwie atomowym, mogą okazać się istotne w kształtowaniu postaw mieszkańców naszego województwa wobec planów budowy elektrowni w Klempiczu.

    Przypomnijmy, że wraz z ogłoszeniem przez Ministerstwo Gospodarki rankingu możliwych lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce, znacząco wzrosły szanse na budowę takiego obiektu na terenie Wielkopolski. Jednak jedną z kluczowych kwestii - nieodzowną dla powodzenia tej inwestycji - jest poziom akceptacji społecznej dla  takiego rozwiązania. To właśnie społeczna zgoda zadecyduje ostatecznie o wyborze miejsca, w którym stanie elektrownia. Wizyta we Francji, zorganizowana wspólnie przez Przewodniczącego Senackiej Polsko – Francuskiej Grupy Parlamentarnej Mieczysława Augustyna we współpracy z Ambasadą Francji w Warszawie i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który reprezentować będzie wicemarszałek Leszek Wojtasiak, ma na celu poznanie dobrych praktyk w zakresie budowania sprzyjającego inwestycji atomowej klimatu. W drodze powrotnej zaplanowana jest też wizyta na jednej z heskich farm wiatrowych, gdzie będzie okazja do poznania niemieckich doświadczeń w dywersyfikacji źródeł energii.

    Do udziału w wyjeździe zostali też zaproszeni m.in. naukowcy z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, samorządowcy powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego oraz przedstawiciele społeczności lokalnej z gminy Lubasz, a także reprezentanci Stowarzyszenia „Klempicz – Tak”.