trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Czcimy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Polaków zesłanych na Sybir

    Podobnie jak w ubiegłym roku, Wielkopolanie odpowiadając na apel Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, licznie przybyli na obchody 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i masowej zsyłki Polaków na Sybir. 

     
    Na zamkowym skwerze, Pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów, Marszałek Marek Woźniak - gospodarz uroczystości - powiedział do zgromadzonych:
     
     
    Pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, w 71. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, oddajemy dziś hołd wszystkim, których reżim bolszewicki skazał na cierpienie, śmierć i wieczne zapomnienie.

    Oddajemy hołd 25 700 oficerom Wojska Polskiego, księżom i funkcjonariuszom państwowym II Rzeczpospolitej Polskiej, przetrzymywanym w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku – bestialsko zamordowanym strzałem w tym głowy.

    Oddajemy hołd wywiezionym na Syberię  i stepy Kazachstanu - na cierpienie, śmierć i  zatracenie.

    Oddajemy hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru.

    Spotkając się w tym miejscu, kierować będziemy  już zawsze nasze myśli także do tych, którym rok temu, w  70-lecie zbrodni katyńskiej nie dane było pochylić się katyńskimi mogiłami. Pamiętać będziemy o ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Lech Kaczyński,  jego małżonka i wszystkie towarzyszące im osoby.

    Pamiętać będziemy, że wśród ofiar katastrofy była Gabriela Zych, dobrze znana wielu z nas, założycielka i szefowa Rodziny Katyńskiej w Kaliszu, wierna strażniczka prawdy.


    Cześć ich pamięci!  (…)
     
    Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą i modlitwą w Kościele OO. Dominikanów. Szczególnym akcentem tej części obchodów było poświęcenie tabliczek epitafijnych w Kaplicy Katyńskiej, dedykowanych pamięci Wielkopolan zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze: ppor. rezerwy Karola Dzubińskiego, ppor. rezerwy Aleksandra Gizelli, ppor. rezerwy dr. Konstantego Łaszewskiego – Grzymały, ppor. rezerwy Romana Święcickiego  oraz ks. Ppłk. Czesława Wojtyniaka.
     
    Przypomnijmy, że wśród ponad 20 tysięcy zamordowanych w 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Miednoje i kilku innych miejscach przez NKWD Polaków, było ponad 1500 osób związanych z Wielkopolską. 13 kwietnia, który został ustanowiony przez Sejm RP w listopadzie 2007 roku Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddajemy hołd tym, którzy spoczęli na zawsze w zbiorowej mogile w katyńskim lesie. 
    W wielkopolskich uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in. Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski, Lech Dymarski - Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Sławomir Hinc - Zastępca Prezydenta Poznania oraz Jan Grabkowski - Starosta Poznański.
     
    Data publikacji: 2011-04-13 15:31:51