trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

FILMOWA „WYSPA WŁADCÓW” NAJPIERW W MUZEUM I TVP HISTORIA

    W piątek, w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, odbył się prapremierowy pokaz filmu „Wyspa władców” o lednickiej rezydencji Pierwszych Piastów. Kilka godzin później – o 21.00 – obejrzała go szersza publiczność w TVP Historia.

    Film o tym wyjątkowym w dziejach Polski miejscu powstał z inicjatywy prof. Andrzeja Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, który zaprosił reżysera, Zdzisława Cozaca, do jego realizacji. Zdzisław Cozac wraz z dr Januszem Góreckim, archeologiem z MPP, są autorami scenariusza tego filmu, który powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz TVP Historia.

    "To piękna, naukowa, fabularyzowana, poetycka opowieść o często przez nas nieuświadamianym, stałym związku współczesności z przeszłością. Każda chwila spędzona przed ekranem pozwala nam patrzeć z dumą na dzieła naszych praojców oraz pogłębiać wiedzę o naszych historycznych korzeniach" - powiedział o filmie prof. Andrzej Wyrwa.

    Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego i w oparciu o ich badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 r. do najazdu na lednicki gród czeskiego księcia Brzetysława w 1039 r.

    Realizatorzy wspominają, że do najtrudniejszych należały zdjęcia podwodne, ukazujące pozostałości lednickich mostów sprzed tysiąca lat oraz inscenizacje przedstawiające Mieszka I z Dobrawą, Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III, a także sceny walk; brali w nich udział pasjonaci z Drużyny Wojów Piastowskich „Jantar” pod wodzą Alberta Kiszkurno. Modelowanie i animowanie lednickiego grodu oraz znajdujących się w nim obiektów, to efekt pracy Wielkosława Staniszewskiego, natomiast wirtualne wnętrza pałacu oraz kaplicy, w której umieszczono inscenizację hipotetycznego chrztu Mieszka I, to dzieło dr Borysa Siewczyńskiego z zespołem studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Efekty specjalne, np. spalenie grodu w finale filmu, to obrazy wykreowane przez Marka Skrzecza, zarazem montażystę filmu.

                          
                        Film „Wyspa władców” powstał przy wydatnej pomocy TVP Historia

                  
                       Twórca filmu, Zdzisław Cozac (w środku), z redaktor „Cafe Historia”
                                                i dr Januszem Góreckim z MPP

                 
                        Po premierze filmu „Wyspa władców”, w Muzeum Archeologicznym
                                          w Poznaniu, był także kameralny koncert

    Fot. Andrzej Ziółkowski