trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Gala podsumowująca 52.Kaliskie Spotkania Teatralne

    19 maja br. w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu odbyła się gala finałowa podsumowująca 52. Kaliskie Spotkania Teatralne, w której wziął udział Marszałek Marek Woźniak.

    Podczas gali Marszałek Marek Woźniak uroczyście zamknął 52. Kaliskie Spotkania Teatralne. - Mam niewdzięczną rolę, bo mam zamknąć coś, z czym publiczność zaprzyjaźniła się przez ostatnie wieczory – powiedział. Pogratulował też nagrodzonym aktorom i wszystkim twórcom nagrodzonych spektakli, bez których udziału – jak podkreślił – żaden sukces aktorski nie byłby możliwy.
    - Cieszę się, że konfrontacja, której poddają się aktorzy podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych  trwa i że stolica teatru w Wielkopolsce, czyli Kalisz,  ma okazję to zobaczyć – podsumował.

    W tym roku Grand Prix 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych – festiwalu Sztuki Aktorskiej – nagroda w wysokości 20 000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Kalisza oraz statuetka Wojciecha przypadła Zespołowi Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie za udział w przedstawieniu „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie”.

    Najstarszy festiwal teatralny w kraju zainaugurowała prapremiera „Tragedii antycznych”, autorskiego przedstawienia Pawła Passiniego. Materiałem wyjściowym były teksty trzech tragedii Eurypidesa. Przedstawienie kaliskie jest pierwszym etapem dwuletniego projektu artystyczno-badawczego „Dynamika metamorfoz”, realizowanego wspólnie przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

    W programie KST, nad którymi Patronat Honorowy tradycyjnie sprawuje Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego znalazło się dziewięć przedstawień konkursowych: „Nasze miasto” Wildera w reżyserii Szymona Kaczmarka i „Pan Tadeusz” Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze Starego Teatru w Krakowie, „Dziewczyna na kanapie” Fossego w reż. Natalii Sołtysik Teatru Współczesnego w Szczecinie, „W imię Jakuba” Demirskiego w reż. Moniki Strzępki warszawskiego Teatru Dramatycznego, „Na początku był dom” Lessing w reż. Anny Augustynowicz Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Merylin Mongoł” Kolady w reż. Bogusława Lindy Teatru Ateneum oraz „Święta Joanna szlachtuzów” Brechta w reż. Jarosława Tumidajskiego łódzkiego Teatru Nowego.

    Jury, powołane przez organizatorów (aktorki Ewa Kaim i Ewa Wencel, reżyserzy: Adam Nalepa, Paweł Szkotak, Waldemar Zawodziński), przyznało statuetkę Wojciecha i nagrody za role pierwszoplanowe i drugoplanowe, za kreacje zespołowe, a także nagrody specjalne.

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest jednym z głównych mecenasów Festiwalu, przeznaczając na ten cel dotację w wysokości 120 tysięcy złotych.

    Poza sceną było oglądać wystawę projektów plakatów Tomasza Bogusławskiego w pobliskim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej w Kaliszu (wernisaż 9.05.2012). Tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne zakończył koncert jubileuszowy Janusza Stokłosy, z udziałem m.in. Michała Bajora, Katarzyny Groniec i Wiktora Zborowskiego oraz Filharmonii Kaliskiej i kaliskich chórów.

    Szczegółowe informacje i werdykt jury: www.teatr.kalisz.pl

     

    Data publikacji: 2012-05-09 15:25:45