trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Gloria Artis dla Profesora Rosseta, Prezesa Fundacji Kościelskich!

    13 października w Pałacu Kościelskich – obecnym Gimnazjum im. J. Słowackiego przy ul. Poznańskiej 1A w Miłosławiu - odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Kościelskich Andrzejowi Dybczakowi. W wydarzeniu wziął udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który wręczył profesorowi François Rossetowi, prezesowi Fundacji im. Kościelskich Srebrny Medal „Zasłużony Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

    Profesor Rosset jest wybitnym slawistą oraz krytykiem literackim, profesorem literatury francuskiej na Uniwersytecie w Lozannie. Swoją karierę naukową poświęcił twórczości Jana Potockiego oraz literaturze polskiej i francuskiej XVI i XVII wieku. Przewodnicząc Fundacji Kościelskich, stoi na czele gremium przyznającego wyróżnienie o ogromnej  tradycji i kapitale kulturowym.

    Z prośbą o przyznanie Medalu „Gloria Artis” wystąpił do Ministra Zdrojewskiego Marszałek Marek Woźniak.

    Wydarzenia i spotkania literackie związane z przyznaniem Nagrody Kościelskich wystartowały 12 października. W Poznaniu i Wrześni przeprowadzone zostały lekcje  czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”, a w Instytucie Filologii Polskiej Collegium Maius UAM odbyła się debata pt. „Miłosz – Turowicz” z udziałem Tomasza Fiałkowskiego i Andrzeja Franaszka, laureata ubiegłorocznej Nagrody Kościelskich. W Teatrze Polskim w Poznaniu zorganizowane zostało „ Wielkie Czytanie” – wieczór autorski, podczas którego zaproszeni pisarze, laureaci Nagrody Kościelskich z poprzednich lat, wystąpili w „duetach z młodymi piszącymi”.

    13 października uroczystości związane z wręczeniem nagrody przeniosły się do Miłosławia – miasta w powiecie wrzesińskim, w którym znajduje się dawna posiadłość mecenasów Nagrody – rodziny Kościelskich. Tam odbyły się warsztaty dla gimnazjalistów, prowadzone przez zaproszonych pisarzy: Tomasza Jastruna, Ryszarda Krynickiego, Adama Wiedemanna oraz laureata tegorocznej Nagrody Kościelskich Andrzeja Dybczaka. O godz. 19.30 z Kościele Poewangelickim rozpoczęło się „Wielkie Nocne Czytanie”, podczas którego swoje najnowsze utwory czytali laureaci Nagrody Kościelskich z ubiegłych lat – Tomasz Jastrun, Marzanna Bogumiła Kielar, Ryszard Krynicki, Andrzej Sosnowski oraz Andrzej Dybczak, którzy otrzymał Nagrodę Kościelskich za rok 2012 za książkę reportażową pt. „Gugara”, będącą owocem jego podróży na północ Kraju Krasnojarskiego.

    W tym roku przypada jubileusz 50 – lecia nagrody Kościelskich, która jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich w Genewie. W gronie laureatów Nagrody znaleźli się dotychczas m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert , Gustaw Herling – Grudziński i Tadeusz Konwicki, a także twórcy związani z Wielkopolską - Stanisław Barańczak, Przemysław Czapliński, Arkadiusz Pacholski i Adam Wiedemann oraz O. Jan Góra.

    W tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego wsparł uroczystość wręczenia Nagrody po raz czwarty. Po raz pierwszy stało się to w roku 2005, kiedy jej laureatem został Jacek Dehnel, następnie w roku 2008, kiedy to nagroda przypadła Jackowi Dukajowi, oraz w roku 2011, w którym prestiżowe wyróżnienie odebrał Andrzej Franaszek, autor obszernej biografii Czesława Miłosza.

    Podczas konferencji prasowej poprzedzającej wręczenie Nagrody Marszałek Marek Woźniak wyraził swoją radość z faktu, że właśnie w Miłosławiu możemy świętować uroczystość 50 – lecia Nagrody Kościelskich i podkreślił, że panuje tam dobry klimat dla Nagrody, wypływający z silnej identyfikacji z osobami fundatorów.

    Cykl wydarzeń związanych z tegoroczną Nagrodą Kościelskich objął swoim patronatem honorowym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

    Więcej informacji: www.koscielscy.pl