trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Kwestia romska w Koninie

    12 października o godz. 18.00 na szczycie Galerii Wieża Ciśnień przy ul. Kolejowej 1a w Koninie załopocze flaga romska. Ta niecodzienna instalacja autorstwa Marka Millera widoczna będzie dla podróżnych, jadących pociągiem na międzynarodowej trasie Warszawa – Berlin. Będzie to pierwszy akcent konińskiej odsłony projektu artystyczno – społecznego „Wielkopolska – Rewolucje” , którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Ta część projektu nosi tytuł „Kwestia romska. Projekt z większością”,a jego kuratorem jest Joanna Warsza.

    „Kwestia romska. Projekt z większością” jest próbą spojrzenia na kulturę największej mniejszości w Europie jako na źródło inspiracji politycznych i społecznych. Stawia m.in. pytania o to, jakich modeli kultura romska może dostarczyć w myśleniu o zbiorowości, mobilności oraz podejmowaniu kolektywnych decyzji.

    Na projekt składa się min. pierwsza indywidualna wystawa mołdawskiego artysty Pavla Braili w Polsce -  instalacja video „Baron’s Hill”, czyli obraz typologii willi romskich w mieście Soroca, a także  nowy projekt „Talking Letters” – film o języku romani( wernisaż 12 października o godz. 18.00).

    W sobotę 13 października w godz. 12.00 – 18.00 w willi romskiej przy ul. Dąbrowskiego 34 w Koninie odbędą się jednodniowe interwencje artystów, a także dyskusja z udziałem artystów, antropologów i aktywistów dotycząca kwestii romskiej. Część projektów artystycznych ,które powstaną tego dnia, zostanie przeniesiona do galerii Wieża Ciśnień, gdzie wraz z wystawą Pavla Braili będzie je można oglądać do 20 października.

    Więcej informacji na temat przedsięwzięcia: www.wielkopolska–rewolucje.pl oraz www.ckis.konin.pl.

    Zapraszamy także do zapoznania się z załącznikiem, który zawiera szczegółowy program wydarzeń w ramach przedsięwzięcia „Kwestia romska. Projekt z większością”.

    „Kwestia romska. Projekt z większością” to jeden z elementów składających się na projekt „Wielkopolska – Rewolucje,” którego kuratorem jest Agata Siwiak. Projekt pomyślany został jako cykl wydarzeń promujących Wielkopolskę. Dzięki „Rewolucjom” mieszkańcy oddalonych od Poznania ośrodków mogą spotkać się ze sztuką awangardową i eksperymentalną, której twórcy z reguły związani są z dużymi ośrodkami miejskimi.

    Podczas konferencji prasowej otwierającej projekt Marszałek Marek Woźniak wyraził nadzieję, że przedsięwzięcia  zrealizowane w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje" staną się prawdziwymi odkryciami w krajobrazie wielkopolskiej kultury.

     

    Data publikacji: 2012-10-10