7 grudnia br. Marszałek Marek Woźniak będzie przewodniczył posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej (COTER) Komitetu Regionów. Trwające negocjacje w sprawie kształtu przyszłej polityki UE będą głównym tematem debaty, która zakończy się głosowaniem w sprawie pakietu legislacyjnego dotyczącego polityki spójności.
Marszałek Woźniak jako przewodniczący Komisji COTER został mianowany sprawozdawcą tej opinii Komitetu Regionów (KR), która stanowi zbiór głównych postulatów zawartych w szczegółowych opiniach nt. poszczególnych funduszy i określa jednoznaczne stanowisko KR w tej sprawie. Głównym postulatem opinii jest zdefiniowanie polityki spójności jako strategii inwestycyjnej opartej na efektywnych wydatkach i solidnym budżecie, którego nie należy zmniejszać, jeśli chcemy stymulować wzrost i tworzyć miejsca pracy, zwiększać konkurencyjność i likwidować nierówności terytorialne w regionach UE, zwłaszcza w czasie kryzysu.
Projekt opinii KR przypomina również szereg kluczowych założeń, wypracowanych wspólnie z PE, z nadzieją, że znajdzie się dla nich miejsce w ostatecznej wersji pakietu: • wsparcie dla nowej kategorii „regionów w okresie przejściowym” i sieci bezpieczeństwa (dwie trzecie obecnej alokacji) dla regionów niekwalifikujących się już do pełnego wsparcia jako regiony konwergencji; • konieczność zrównoważenia priorytetów między strategią „Europa 2020” a celami traktatowymi oraz potrzeba większej elastyczności w zakresie stosowania koncentracji tematycznej; • skuteczne zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w tworzenie umów partnerskich z poszanowaniem zasady wieloszczeblowego sprawowania rządów; • zdecydowane wsparcie dla uwzględnienia europejskiego kodeksu postępowania w zakresie partnerstwa, zawartego w artykule 5 rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów; • zdecydowane odrzucenie idei warunkowości makroekonomicznej; • potrzeba tego, by uwarunkowania ex ante wiązały się bezpośrednio z wdrażaniem polityki spójności; • brak zgody na tworzenie rezerwy na wykonanie; • przesunięcie części środków z Funduszu Spójności (FS) do nowego instrumentu „Łącząc Europę” – pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad FS i kwot krajowych.
Silny wpływ kryzysu gospodarczo-społecznego nękającego UE sprawia, że jeszcze pilniejsze staje się wdrażanie umów partnerskich i programów operacyjnych od roku 2014, dlatego konieczne jest przyjęcie pakietu legislacyjnego niezwłocznie po przyjęciu wieloletnich ram finansowych.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...