trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagrody i odznaczenia w oświatowe święto

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie z nauczycielami i dyrektorami szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W uroczystości, która  odbyła się 15 października 2012 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, uczestniczył Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
     

    Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń resortowych oraz nagród i wyróżnień od Samorządu.

    Placówki oświatowe podlegające Samorządowi Województwa Wielkopolskiego realizują szereg zadań związanych z edukacją, a także potrzebami doskonalenia zawodowego pracowników oświaty. Dla przykładu - ponad 62,5 tys. wielkopolskich nauczycieli może korzystać z oferty Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych. Z kolei Medyczne Studia Zawodowe, dostosowując się zmian na rynku pracy, oferują kształcenie średniego personelu medycznego w 13 specjalnościach.
     

    Samorząd wychodzi naprzeciw zmianom w prawie oświatowym, które w znaczący sposób regulują strukturę kształcenia ponadgimnazjalnego, a także potrzebom edukacyjnym środowiska. W tym kontekście Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę o przekształceniu od dnia 1 stycznia 2013 roku 6 istniejących szkół medycznych i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych  w Złotowie w Centra Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Utworzenie Centrum pozwoli szkołom prowadzić kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, co przyczyni się do rozszerzenia oferty edukacyjnej i zwiększenia naboru słuchaczy.
     

    Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu współrealizuje także duże projekty edukacyjne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pierwszy z nich to „eSzkoła – Moja Wielkopolska” wdrażany w latach 2011-2014 w 105 szkołach regionu, a poświęcony rozwojowi stosowania w nauczaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”  dotyczy dostosowania form kształcenia do potrzeb rynku pracy. Projekt będzie realizowany do 2015 roku w 50 szkołach. Ponad 5900 uczniów uczestniczy w przedsięwzięciu „Zajęcia pozalekcyjne – kluczem do sukcesu wielkopolskiego gimnazjalisty”. Zajęcia służą poniesieniu poziomu wyników egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języka polskiego.
     

    Szczególną rolę pełnią jednorazowe stypendia naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczy kolegiów i studentów szkół wyższych. Mają charakter wyróżnienia i gratyfikowania osób, które odniosły znaczący sukces związany z edukacją. W 2011 roku zostały przyznane 26 stypendystom. Ta sama grupa odbiorców może ubiegać się o stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego (o charakterze socjalnym). Stwarza ono możliwość uzyskania pomocy materialnej przez uczniów i studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a osiągających bardzo dobre wyniki w nauce. W ostatnim roku szkolnym i akademickim samorząd zaplanował na ten cel 961 tys. złotych.
     

    Poniedziałkową uroczystość w Pałacu Działyńskich uatrakcyjnił program artystyczny przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu. Wykonawcami byli młodzi muzycy z Poznańskiej Szkoły Talentów.
     

    Data publikacji: 2012-10-12