trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Najważniejsze spotkania podczas polskiej prezydencji w obszarze polityki spójności

    24 listopada 2011 r. w Poznaniu odbyła się konferencja „Zintegrowane podejście do rozwoju - klucz do inteligentnej, zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu Europy”. Stanowiła ona wprowadzenie do nieformalnego spotkania ministrów odpowiedzialnych za politykę spójności UE, rozwój terytorialny i miejski. W konferencji uczestniczyli wysokiej rangi politycy, praktycy i eksperci z różnych dziedzin i krajów. 

    Podczas konferencji, przedstawiciele rządów, instytucji, świata nauki oraz biznesu zaprezentowali swoje wizje i idee dotyczące przyszłości Europy, sił napędowych europejskiego rozwoju w najbliższej dekadzie, roli Unii Europejskiej i strategii Europa 2020 w podejmowaniu globalnych wyzwań. Celem debaty stało się wzmocnienie strategicznego myślenia i zintegrowanego podejścia w procesie podejmowania decyzji oraz efektywniejsze wykorzystanie istniejącego potencjału, co ma zapewnić lepszą przyszłość Europy.

    Konferencję otworzyli wspólnie Elżbieta BIEŃKOWSKA, Minister Rozwoju Regionalnego, Marek WOŹNIAK – Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Ryszard GROBELNY, Prezydent Poznania. 

    - Dzisiejsza konferencja jest jednocześnie początkiem nieformalnego spotkania ministrów. To przykład realizacji zintegrowanego podejście w praktyce - powiedziała rozpoczynając spotkanie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Zintegrowane podejście do rozwoju jest naszą odpowiedzią zarówno na te bieżące, ale i przyszłe wyzwania, które stają przed nami. Jest ono warunkiem sine qua non rozwoju Europy. Pozwoli, by nie tylko pokonała ona kryzys, ale stała się aktywnym graczem śmiało konkurującym na rynku globalnym oraz rozwijała się zgodnie celami nakreślonymi w strategii Europa 2020.

    Dyskusja, jaka toczy się w związku z nową perspektywą finansową jest przedmiotem szczególnego zainteresowania regionów. Dyskutując o tym, nie możemy jednak tracić z pola widzenia bieżącego okresu doświadczeń i dotychczasowych efektów - powiedział Marszałek Marek Woźniak witając uczestników konferencji i dodał, że realizując Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny staraliśmy się przede wszystkim utrzymywać odpowiednie tempo wdrażania, czego wymownym dowodem jest czołowa pod tym względem pozycja Wielkopolski w kraju. Marszałek zwrócił także uwagę, że regiony mają największe doświadczenie w zintegrowanym podejściu do rozwoju, a polityki wewnątrzregionalne - w odróżnieniu od polityk wspólnotowych i krajowych - nie są obciążone myśleniem i politykami sektorowymi. Podsumowując Marszałek Woźniak wyraził przekonanie, że dzisiejsza dyskusja przybliży nas do lepszych i efektywniejszych rozwiązań. - Duże rezerwy tkwią przecież jeszcze w planowaniu strategicznym, w terytorialnym ukierunkowaniu polityk, w wykorzystaniu powiązań funkcjonalnych miast z obszarami wiejskimi, systemie zarządzania rozwojem, czy integracji beneficjentów dla realizacji kompleksowych projektów -  powiedział Marszałek

    W swoim wystąpieniu, Danuta Hübner przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego, podkreślała, że nie ma innej drogi dla Europy jak dalsza integracja i wzrost. Podobnego zdania był obecny na konferencji Staffan Nilsson, przewodniczący Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.

    Główne przemówienie podczas konferencji wygłosił prof. Richard Florida z Uniwersytetu w Toronto. Jest on twórcą pojęcia „klasy kreatywnej” (creative class) oraz kwestii lokalizacji w kształtowaniu polityki rozwoju. 

    Podczas panelu „Od koncepcji do realizacji – w kierunku polityk zintegrowanych”, przedstawiciele świata nauki, biznesu, organizacji społecznych i decydentów rozmawiali o najnowszych trendach w dziedzinie rozwoju opisując najlepsze sposoby dojścia do inteligentnej, zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu Europy. W ostatniej części konferencji ministrowie oraz unijni komisarze podczas politycznej dyskusji zastanawiali się nad praktycznymi sposobami promowania zintegrowanego podejścia. - Aby to osiągnąć niezbędne są inwestycje w rozwój oraz wzrost, pomimo ciężkiej sytuacji budżetowej. Ważne jest również powiązanie polityki spójności z celami Strategii Europa 2020 oraz dopasowanie finansowanych działań do potencjałów i wyzwań rozwojowych naszych regionów, miast, obszarów wiejskich i innych terytoriów - podsumowała minister Elżbieta Bieńkowska.

    Źródło: MRR 

     

    Data publikacji: 2011-11-09