W dniach od 3 do 4 kwietnia 2012 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego złożył oficjalną wizytę w Bretanii - partnerskim regionie Wielkopolski. Podczas wizyty podpisano Komunikat dotyczący dalszego rozwoju współpracy między Województwem Wielkopolskim i Regionem Bretania. Załączony do Komunikatu Zaktualizowany plan działania precyzuje następujące priorytetowe dziedziny współpracy: rolnictwo i rozwój wsi; edukacja, szkolenia, szkolnictwo wyższe i badania naukowe; młodzież i obywatelstwo europejskie oraz solidarność międzynarodowa; ochrona środowiska; gospodarka i innowacje; kultura i dziedzictwo narodowe. To właśnie dzięki partnerskim kontaktom Bretanii i Wielkopolski możliwe było nawiązanie współpracy z Musée des Transmissions - Espace Ferrié (Muzeum Komunikacji) w Cesson-Sévigné, w którym od 3 kwietnia do 11 lipca prezentowana jest wielkopolska wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”. Wernisaż wystawy odbył się 3 kwietnia. W otwarciu wzięli udział szefowie obydwu regionów – Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jean-Yves Le Drian, Prezydent Rady Regionalnej Bretanii. Obecny był również Janusz Styczek, Radca – Minister w Ambasadzie RP we Francji. Spotkanie uświetnił multimedialny wykład, na temat złamania przez polskich matematyków kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, przygotowany przez kryptologa dr. Marka Grajka, autora bestsellerowej książki „Enigma. Bliżej Prawdy”. Ekspozycja doskonale wpisuje się w tematykę prezentowaną w bretońskim muzeum, w którym na trzech poziomach zgromadzono ponad cztery tysiące eksponatów, ukazujących ewolucję technologii informatycznych oraz komunikacyjnych – zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej – od czasów starożytnych do współczesności. Musée des Transmissions - Espace Ferrié (Muzeum Komunikacji) usytuowane jest na terenie Parku Naukowego - Rennes Atalante Technopole. Park zajmuje powierzchnię 117 hektarów, na jego terenie znajdują się siedziby 115 przedsiębiorstw, zatrudniających w sumie ponad 10 tysięcy osób, a także budynki uniwersyteckie oraz placówki badawcze działające na polu telekomunikacji. W sąsiedztwie Muzeum znajduje się wyższa szkoła wojskowa kształcąca kadrę w zakresie bezpieczeństwa, systemów informatycznych oraz komunikacji. Patronem Muzeum jest generał Gustave Ferrié (1868-1932), który jako oficer francuskiej armii odniósł zasługi na polu bezprzewodowej komunikacji radiowej. Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla publiczności 12 stycznia 2005 roku.
Bretońska ekspozycja jest kolejną, po odsłonach w angielskim Bletchley Park, Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli, włoskiej Isprze, Generaal Maczek Museum w Bredzie oraz zeszłorocznej w Poznaniu, w ramach Prezydencji Polski w UE. Marszałek Marek Woźniak od kilku lat konsekwentnie popularyzuje wiedzę o matematykach Uniwersytetu Poznańskiego i pracownikach Biura Szyfrów, których osiągnięcia przyczyniły się złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej. Warto wspomnieć choćby tę Jego inicjatywę, której finałem było sprowadzenie w listopadzie 2008 roku do Polski – do wielkopolskich Szamotuł – prochów Podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, przed II wojną światową szefa komórki dekryptażu niemieckich szyfrów w Biurze Szyfrów.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...