Premiera „Utøpii” w Teatrze Polskim
We wtorek na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbyła się premiera spektaklu pt. „Utøpia” w reż. Andrzeja Pakuły, zrealizowanego w koprodukcji Korporacji Teatralnej i Teatru Polskiego na podstawie scenariusza J. Burzyńskiego i A. Pakuły.
To spektakl zaangażowany społecznie, starający się podjąć współczesne kwestie dotyczące granic wolności, sensu poprawności politycznej, roli inności, czy kategorii zła. „Wydarzenia ostatnich lat, takie jak zamach na wyspie Utøya czy zamieszki z udziałem mniejszości narodowych we Francji, pokazują, że skrajnie radykalne postawy i przekonania, często zabarwione ideologią nazistowską, zyskują obecnie na sile i coraz częściej pojawiają się w przestrzeni społecznej. Chcemy o tym opowiedzieć i ostrzec przed zgubnymi skutkami takich postaw, zwłaszcza dla przyszłości wspólnoty Europejczyków” – tak określił założenia spektaklu jego reżyser Andrzej Pakuła.
W „Utøpii” twórcy przedstawienia starają się przeanalizować aktualne wydarzenia w Europie w perspektywie traumatycznych doświadczeń XX wieku takich jak II wojna światowa, Holocaust poprzez zderzenie Heinricha Himmlera, Hanny Arendt i Andersa Breivika. Jak twierdzi reżyser: - „Zestawienie tych trzech osób nie jest przypadkowe: Himmler to jeden z twórców najbardziej zbrodniczej ideologii XX wieku, której badaniu i analizie Hannah Arendt poświęciła dużą część swojej pracy. Breivik jest tymczasem swoistym kontynuatorem nazistowskiego sposobu myślenia i postrzegania świata”.
Obsada: Mariusz Adamski, Aleksander Machalica, Daniel Misiewicz, Mateusz Nędza, Michał Podsiadło, Paweł Siwiak, Michał Wanio.
Spektakl „Utøpia” otrzymał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach I i III edycji konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2012 roku.
Paweł Siwiak jako Hannah Arendt w spektaklu „Utøpia” w reż. A. Pakuły,
fot. Justyna Kochańska
Od lewej aktorzy: Michał Podsiadło, Mariusz Adamski, Aleksander Machalica, Michał Wanio, Mateusz Nędza