trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rekordowe zainteresowanie wystawą poświęconą poznańskim kryptologom

    Kilkadziesiąt lat temu trzech młodych matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego dokonało niemożliwego – włamało się do szyfru Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, uznanej za niepoddającą się kryptoanalizie. Byli to Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. O pamięć ich dzieła od kilku lat dba Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, zapraszając tym razem – wraz z Rektorem UAM – w dniach od 10 do 12 listopada na spotkanie z Enigmą w kilku odsłonach.

    Z okazji Święta Niepodległości zaprezentowana została imponująca wystawa pt. „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wystawa ta zdążyła już wzbudzić spore emocje wśród zwiedzających między innymi w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Holandii i Włoszech. W tym roku, w związku z trwającą Prezydencją Polski w UE, pokazana została w Poznaniu.

    Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Marszałka Marka Woźniaka odbyło się 10 listopada. Przypominamy, że dokumentuje ona historię złamania kodów Enigmy przez polskich kryptologów. Zwiedzający ekspozycję mieli okazję przejść labiryntem, odsłaniającym zagadki i tajemnice złamania szyfru. Mieli także możliwość obejrzenia oryginalnego egzemplarza Enigmy, wypożyczonego z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

    Wystawę „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo” organizowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Collegium Iuridicum Novum tylko w dzień otwarty dla mieszkańców Wielkopolski w Święto Niepodległości obejrzało ponad 2000 osób!

    Gośćmi wystawy były całe, wielopokoleniowe rodziny. Na wejście do labiryntu i obejrzenie oryginału maszyny Enigma – trzeba było czekać nawet 40 minut! Mimo angielskiej wersji wystawy goście wyrażali zadowolenie z pomysłu i organizacji przedsięwzięcia. Prawdziwą atrakcją była wersja handlowa maszyny Enigma sprowadzona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz mundur żołnierza wojsk łączności z epoki wypożyczony przez Muzeum Okręgowe w Pile.

    Wystawa dostępna była dla zwiedzających w dniach od 10 do 13 listopada.

    W ramach przedsięwzięcia „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo” wielkim zainteresowaniem cieszył się także kurs kryptologii dla młodzieży organizowany w sobotę 12 listopada.
    Do kursu organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego  zaproszono uczniów z Wielkopolski. Zgłosiło się 45 drużyn. Liczna był także widownia dopingująca młodych ludzi. W sumie uczestniczących w kursie było ponad 300 osób! Autorem merytorycznym i prowadzącym kurs był dr Marek Grajek – autor książki „Enigma - bliżej prawdy”.  Młodzież szkół ponadgimnazjalnych najpierw wysłuchała wykładu Marka Grajka o zasadach szyfrowania i dekryptażu. Następnie w zapieczętowanych kopertach otrzymała do rozwiązania zadanie kryptologiczne: odszyfrowanie tekstu Roty.

    Rozwiązanie zagadki nadeszło już po pół godzinie!

    Zwycięzcami kursu została drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z Gniezna.

    II miejsce zajęło XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. W. Degi w Poznaniu

    III miejsce przypadło Zespołowi Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica z Kościelca.

    Zwycięska drużyna weźmie udział w finale międzynarodowej gry internetowej „Codebrakers.eu” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Finał rozegrany zostanie wiosną 2012 roku w Wielkopolsce.



     

    Data publikacji: 2011-11-03 10:59:26