trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rewolucja w Krzyżu Wielkopolskim

    16 listopada w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżu Wielkopolskim odbył się wernisaż prac uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim, powstałych w ramach warsztatów medialno-antropologicznych prowadzonych przez Bartka Frąckowiaka, Piotra Grzymisławskiego, Magdalenę Ośko i Macieja Bogunia. Wernisaż został przygotowany w ramach krzyskiej odsłony projektu społeczno – artystycznego „Wielkopolska – Rewolucje", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

    „Wielkopolska – Rewolucje” to cykl wydarzeń promujących Wielkopolskę, dzięki któremu mieszkańcy regionu z oddalonych od Poznania ośrodków mogą spotkać się ze sztuką awangardową i eksperymentalną. Projekt ten został w całości sfinansowany ze środków budżetu województwa wielkopolskiego. Począwszy od kwietnia w Wielkopolsce odbywają się warsztaty i rezydencje artystów, podczas których - z udziałem przedstawicieli lokalnych społeczności - prowadzone są działania artystyczne obejmujące różne dziedziny sztuki.

    Kuratorką projektu jest Agata Siwiak, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych.

    Bohaterem „wielkopolskiej rewolucji” w Krzyżu Wielkopolskim jest Hans Paasche – jeden z najbardziej niezwykłych i zarazem nieznanych bohaterów Wielkopolski , etnolog, fotografa, feminista, ekolog  i pacyfista, autor sfikcjonalizowanych listów pt. „Wyprawa Afrykanina Lukangi Mukary w głąb Niemiec”, urodzony w 1881 roku na terenie gminy Krzyż. Jego  pasjonująca biografia - był m.in. oficerem nawigacji na okręcie wojennym, uczestnikiem powstania Maji – maji w koloniach niemieckich, orędownikiem działań pokojowych i organizatorem ruchów młodzieżowych zainspirowała nauczycielkę historii Ludmiłę Wicher i jej uczniów z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim. Nauczycielka wraz z młodzieżą, przy wsparciu dyrekcji szkoły, zbudowała począwszy od 2005 roku imponujące archiwum krzyskiego bohatera. W ramach projektu „Wielkopolska – Rewolucje” w Krzyżu Wielkopolskim odbyły się warsztaty nawiązujące do jego twórczości literackiej oraz plener fotograficzny, podczas którego młodzież odkrywała współczesne oblicze Krzyża Wielkopolskiego.

    Piątkowy wernisaż nie był ostatnim wydarzeniem w Krzyżu Wielkopolskim w ramach projektu „Wielkopolska – Rewolucje”. Na zakończenie jego krzyskiej odsłony zobaczymy jeszcze projekt teatralny / spektakl w reżyserii Bartka Frąckowiaka – reżysera, dramaturga i kulturoznawcy. Powstanie on  we współpracy z Gimnazjum im. Polskich Noblistów i będzie z jednej strony próbą przywrócenia Hansa Paasche wielkopolskiej historii, z drugiej zaś dokumentacją działań grupy z Krzyża Wielkopolskiego.

     

    Data publikacji: 2012-11-14