W dniach 9-10 czerwca 2009 r. w Brukseli odbyło się spotkanie inaugurujące projekt „Implementacja europejskiego systemu vouchera wiedzy” realizowany w ramach 7. Programu Ramowego. Liderem projektu, w którym Województwo Wielkopolskie jest jednym z 9 partnerów, jest Prowincja Północna Brabancja. Realizacja projektu przewidziana jest na 2 lata.
Celem projektu jest stworzenie europejskiego systemu vouchera wiedzy, który umożliwi nawiązywanie współpracy oraz zainicjowanie pierwszych wspólnych projektów między małymi i średnimi przedsiębiorstwami z jednego regionu a instytucjami naukowymi z innego regionu. Voucher wiedzy będzie kuponem, który uprawnia MSP do wykupienia w instytucji naukowej konsultacji bądź zlecenia badania o kreślonej wartości. Partnerzy mają nadzieję, że dzięki doświadczeniom zebranym w czasie realizacji pilotażowego systemu vouchera wiedzy uda się w przyszłości stworzyć europejski system działający na terenie całej Unii Europejskiej.
Województwo wielkopolskie kładzie duży nacisk na zwiększenie transferu wiedzy i technologii oraz umocnienie powiązań między sferą badawczo-naukową a przedsiębiorstwami, służących rozwojowi gospodarczemu regionu. Chcąc stworzyć innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy władze regionu wspierają tworzenie i rozwój sieci współpracy i wymiany informacji we wszystkich branżach kluczowych dla rozwoju. Zwrócono jednak uwagę, że brak rozwiązań systemowych oraz narzędzi zachęcających do współpracy sektora B+R i MSP wpływa negatywnie na konkurencyjność regionu i hamuje jego innowacyjny rozwój. Problemem jest również niski stopień powiązań korporacyjnych oraz powiązań nauki z gospodarką. Dzięki wieloletniej, bardzo dobrej współpracy partnerskiej Województwa Wielkopolskiego oraz Prowincji Północna Brabancja (także w ramach sieci Innovation Aliance) nasz region podjął decyzję o włączeniu się w przygotowywany w ramach 7 Programu Ramowego projekt „Implementacja europejskiego systemu vouchera wiedzy”, którego celem było przygotowanie pilotażowego systemy vouchera wiedzy umożliwiającego MSP z jednego regionu zakup badań lub konsultacji w instytucji naukowej z innego regionu. Władze regionu uznały, że voucher wiedzy może być doskonałym narzędziem inicjującym współpracę między sektorami biznesu i nauki, co przyczyni się do podnoszenia innowacyjności w regionie i przyśpieszy transfer wiedzy.
Działania podejmowane w projekcie podzielone zostały na zadania:
Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską w ramach 7 Programu Ramowego (SP4- Capacities). Całkowite dofinansowanie: 809.104,96 EUR Budżet Województwa Wielkopolskiego: 68.513,52 EUR
Celem projektu jest stworzenie międzynarodowego systemu vouchera wiedzy w oparciu o doświadczenia regionów, które już u siebie takie systemy wprowadziły. Projekt pilotażowy ma przygotować podstawy do uruchomienia voucherów w wymiarze całej Unii Europejskiej. Projekt ma przede wszystkim dać skuteczne narzędzie regionom do inicjowania współpracy między sektorami biznesu i nauki, co przyczyni się do podnoszenia innowacyjności i przyśpieszy transfer wiedzy.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...