trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Szlak Piastowski będzie bardziej atrakcyjny dla turystów

    Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisali 4 września br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie List Intencyjny w sprawie restytucji Szlaku Piastowskiego. 

    Podczas wrześniowego spotkanie marszałków poddano analizie dorobek prac Rady, zalegalizowano i sformalizowano jej dalszą działalności, a nade wszystko omówione kluczowe sprawy związanych z dalszym rozwojem Szlaku Piastowskiego. Przewodniczącym Rady został Dariusz Pilak Starosta Gnieźnieński.
     

    Przypomnijmy, decyzją Marszałków Województwa Wielkopolskiego i Kujawsko – Pomorskiego powołana została w minionym roku Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego. Dzięki jej funkcjonowaniu udało się dokonać konsolidacji podmiotów na Szlaku Piastowskim, jak również nawiązać współpracę w zakresie koordynacji wspólnych działań. Wymiernym efektem prac jest wyznaczenie nowej przestrzeni Szlaku Piastowskiego, ograniczonej cezurą czasową do roku 1370, czyli do końca panowania dynastii Piastów oraz nowej przestrzeni geograficznej. Został przeprowadzony również szczegółowy audyt turystyczny.
     

    Zrekonstruowany Szlak znalazł uznanie specjalistów, co przejawiło się m.in. przyznaniem regionalnego certyfikatu na najlepszy produkt turystyczny. Kolejne działania mają za zadanie dalsze ożywienie ruchu turystycznego na tym szczególnym obszarze, na którym powstawało państwo polskie.
     

    W roku 2011 opracowano dwie główne trasy Szlaku, krzyżujące się w Gnieźnie. Pierwsza, rozpoczyna się już w Lubiniu, przez Poznań, Pobiedziska, Ostrów Lednicki do  Gniezna, a następnie przez Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Kruszwicę, Płowce, aż po Brześć Kujawski i Włocławek. Druga trasa przebiega na linii północny zachód – południowy wschód, a więc od Wągrowca poprzez Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo k. Wrześni, Ląd n. Wartą do Konina i Kalisza, gdzie rezerwat archeologiczny na Zawodziu - ściśle związany z okresem rozbicia dzielnicowego i wielkopolską linią Piastów - zaczyna odgrywać rolę popularnej atrakcji turystycznej. Gniezno zachowuje rolę centralnego ośrodka szlaku, słusznie już choćby z uwagi na świadectwa wczesnopiastowskiej „Civitas Schinesge”.
     

    Data publikacji: 2012-08-31