trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Szpitalne opinie w drugim podejściu

    Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego w dniu 24 września 2012 r.
    Członkowie komisji kontynuowali rozpoczęte 14 września obrady. Zostały one przerwane z powodu braku kworum, spowodowanego rezygnacją radnych PiS z udziału w posiedzeniu w reakcji na nieuwzględnienie ich wniosku o odłożenie głosowania w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do fuzji stacji pogotowia ratunkowego ze szpitalem wojewódzkim w Kaliszu. Do głosowania w tej sprawie tym razem doszło. Komisja pozytywnie, choć nie jednogłośnie (sześć głosów „za” i cztery „przeciw”),  zaopiniowała projekt uchwały sejmiku w sprawie skierowania do konsultacji społecznych zamiaru połączenia tych dwóch wojewódzkich podmiotów.
    Szerszą dyskusję wywołały również wnioski zarządu województwa dotyczące skierowania do konsultacji społecznych projektu połączenia szpitali pulmonologicznych w Poznaniu i Chodzieży, a także przyjęcia programu restrukturyzacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Podjęcie działań zmierzających do połączenia jednostek w Poznaniu i Chodzieży budzi wiele obaw. Wyrażali je w interesie pacjentów i załogi chodzieskiej placówki, głównie radni reprezentujący północ Wielkopolski, tym niemniej pozytywną opinię w sprawie działań zmierzających do przygotowania kolejnej fuzji samorządowych podmiotów członkowie komisji przyjęli jednogłośnie. Taka restrukturyzacja, jak podkreślano, jest szansą na utrzymanie chodzieskiego szpitala i uzdrowienie jego trudnej sytuacji ekonomicznej.
    Wśród innych, przyjętych w tym dniu przez komisję dokumentów, znalazły się opinie związane z projektami zmian w budżecie województwa, umożliwiającymi realizację regionalnych przedsięwzięć wspomagających godzenie życia prywatnego i zawodowego oraz monitorowania procesów integracji społecznej, a także realizacji projektów z zakresu ekonomii społecznej.
    Radni wysłuchali ponadto informacji na temat działań podjętych przez Departament Edukacji oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zmierzających do utrzymania potencjału kadrowego i zagospodarowania bazy dydaktycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance.