24 września 2012 roku o godzinie 10.00, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego otworzy, w Collegium Iuridicum Novum, Światowe Dni Innowacji (ŚDI), które Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego organizuje już po raz szósty. Pierwszym punktem ŚDI będzie Forum ”Energia dla zrównoważonego rozwoju”. O 11.30 (s.101) odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Marka Woźniaka, Wicemarszałka Leszka Wojtasiaka oraz panelistów Forum. Zapraszamy do udziału w spotkaniach w Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu.
Wykreowanie innowacyjnych postaw to proces długotrwały i złożony. Wymaga systemowego podejścia, konsekwencji, zaangażowania i umiejętności tworzenia warunków sprzyjających inteligentnemu rozwojowi. Jednocześnie, nowocześnie rozumiana gospodarka, nie może rozwijać się w izolacji, bez stałego kontaktu, poznania doświadczeń i najlepszych przykładów zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu innowacyjnego rozwoju, ani na gruncie ekonomicznym, edukacyjnym czy społecznym, ale wymiana doświadczeń jest zawsze cenną lekcją. Dlatego też władze Wielkopolski organizują od kilku lat Światowe Dni Innowacji, stanowiące międzynarodową platformę wymiany najlepszych praktyk i osiągnięć w obszarze kultury innowacji.
Tegoroczna, VI już edycja wydarzenia skupia szczególną uwagę na kwestiach polityki energetycznej. Rosnące potrzeby energetyczne państw zmuszają do opracowania nowego zrównoważonego modelu rozwoju energetycznego, bazującego na tzw. mixie dostaw energii. Istotnym czynnikiem zmian będzie także wdrożenie przyjętego przez Unię Europejską pakietu klimatyczno-energetycznego 20/20/20. Rozwój regionalnych gospodarek, w tym Wielkopolski podążającej Foresightowym Scenariuszem Dynamicznego Rozwoju, zależny jest w dużym stopniu od transformacji gospodarki energetycznej kraju z dominującej energetyki węglowej na energię czystą pochodzącą ze źródeł odnawialnych i energetyki jądrowej.
Podczas Światowych Dni Innowacji odbędzie się również II Wielkopolskie Forum Sieci Szerokopasmowej, które dedykowane jest budowie cyfrowej Wielkopolski, w której wyrównują się szanse w dostępie do usług internetowych. Informatyzacja społeczeństwa przyczynia się bowiem do przyjęcia nowych rozwiązań technologicznych, wzrostu wartości ekonomicznej, społecznej, jak i kulturowej.
Realizowana w Wielkopolsce polityka innowacyjna skupia szczególną uwagę na wsparciu środowisk naukowo – badawczych i przedsiębiorstw oraz aktywnym i świadomym włączeniu ich w system innowacji. Dlatego też podczas ŚDI zorganizowane zostaną specjalistyczne spotkania warsztatowe, których celem jest popularyzowanie, poszerzanie i uświadamianie znaczenie innowacji w strategicznych dla regionu branżach, takich jak: IT, biotechnologie i design. Ta triada stanowi bowiem główne źródło generowania i absorpcji nowoczesnych metod, rozwiązań i technologii, a co za tym idzie ma realny wpływ na podnoszenie konkurencyjności regionu.
O tym, że Wielkopolska to region niezwykłych ludzi, odkryć, wynalazków i technologii będzie można się przekonać zwiedzając wystawę „Labirynt Innowacji”, która stanie na Placu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontenerowy labirynt, za pomocą multimedialnych i interaktywnych narzędzi, prezentować będzie kolaż osiągnięć wielkopolskich naukowców, wysokorozwiniętych przedsiębiorstw i niezwykłych światowych rozwiązań, w takich obszarach jak: społeczeństwo, edukacja, zdrowie, IT, i design.
Wystawa „Labirynt innowacji” będzie miejscem skompresowanej dawki wiedzy, interaktywnych doświadczeń i emocji, jak i miejscem wielopłaszczyznowej komunikacji ze społeczeństwem.
Światowe Dni Innowacji to także miejsce twórczej aktywności najmłodszych mieszkańców Wielkopolski, którzy uczestniczą w konkursie plastycznym „Moja Miejscowość roku 2030”, jak i tych trochę starszych, którzy mogą dać upust wyobraźni kręcąc krótki film nt. wizji Wielkopolski w roku 2030 w konkursie „Wielkopolska Moja Marka”.
Światowym Dniom Innowacji towarzyszyć będą publiczne debaty poruszające istotne dla mieszkańców Wielkopolski tematy, jak: „ Region 2030: Berlin- Warszawa -Poznań. Jak wyjść z cienia?” czy „Wielkopolanie 2030: Konserwatywni, starzy, biali?”. Debaty społecznościowe toczyć się będą w otoczeniu zieleni w Parku Mickiewicza oraz przestrzeni „Labiryntu Innowacji”.
Z kolei dla fanów kina przygotowane zostanie w pobliżu wystawy kino plenerowe. Podczas seansów na świeżym powietrzu prezentowane będą zarówno filmy edukacyjne powstałe w katedrach poznańskich uczelni, jak również filmy fabularne. Szczegóły programu na stronie: http://sdi-wielkopolska.pl
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...