trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

VI Światowe Dni Innowacji rozpoczęte. Zapraszamy do udziału w debatach, wystawach i pokazach

    W nękanym kryzysem gospodarczym świecie pytanie o innowacyjność nabiera dziś szczególnego znaczenia. Jest to bowiem w swej istocie pytanie o kierunek i tempo rozwoju Europy oraz instrumenty, którymi posługiwać się będziemy dla osiągnięcia  wyznaczonych celów – powiedział Marek Woźniak, Województwa Wielkopolskiego podczas otwarcia VI Światowych Dni Innowacji (ŚDI). Organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wydarzenie otworzyło Forum „Energia dla zrównoważonego rozwoju”. Na spotkania głównego nurtu programu ŚDI zapraszamy 27 września. Wydarzenia towarzyszące i wystawy zaplanowano do 7 października. 
     

    W konferencji prasowej inaugurującej ŚDI uczestniczyli: Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Leszek Wojtasiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz oficjalnie goście Emad Ahmed Saifoor – Wicepremier Kurdystanu, Ahn Hee-jung – Gubernator Prowincji Chungcheongnam-do, a także uczestnik Forum  Luiz Francisco Vasco de Toledo – Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Miasta Sao Paulo.

    W swoim wystąpieniu Marszałek Marek Woźniak podkreślił także, że „cel strategii Europa 2020 – inteligentny rozwój - możemy osiągnąć jedynie poprzez mobilizację całego  potencjału innowacyjnego regionów Europy – zarówno tych pozostających w czołówce, jak również mających do nadrobienia lata zaniedbań. Warunkiem powodzenia jest  współpraca różnych środowisk i zrozumienie znaczenia innowacyjności we wszystkich dziedzinach życia. Wielkopolska, którą  pomimo dobrych wyników gospodarczych,  trudno jednak zaliczyć do innowacyjnych liderów - coraz lepiej radzi sobie z budowaniem społecznego zrozumienia i poparcia  dla polityki proinnowacyjnej. To zasługa między innymi takich  inicjatyw, jak Światowe Dni Innowacji”-  powiedział Marszałek. 
     

    Tegoroczna, VI już edycja ŚDI skupia szczególną uwagę na kwestiach  polityki energetycznej. Rosnące potrzeby energetyczne państw zmuszają do opracowania nowego zrównoważonego modelu rozwoju energetycznego, bazującego na tzw. mixie dostaw energii. Istotnym czynnikiem zmian będzie także wdrożenie przyjętego przez Unię Europejską pakietu klimatyczno-energetycznego 20/20/20. Rozwój regionalnych gospodarek, w tym Wielkopolski podążającej Foresightowym Scenariuszem Dynamicznego Rozwoju, zależny jest w dużym stopniu od transformacji gospodarki energetycznej kraju z dominującej energetyki węglowej na energię czystą pochodzącą ze źródeł odnawialnych i energetyki  jądrowej.
     

    Podczas Światowych Dni Innowacji odbędzie się również II Wielkopolskie Forum Sieci Szerokopasmowej, które dedykowane jest budowie cyfrowej Wielkopolski, w której wyrównują się szanse w dostępie do usług internetowych. Informatyzacja społeczeństwa przyczynia się bowiem do przyjęcia nowych rozwiązań technologicznych, wzrostu wartości ekonomicznej, społecznej, jak i  kulturowej.Realizowana w Wielkopolsce polityka innowacyjna skupia szczególną uwagę na wsparciu środowisk naukowo – badawczych i przedsiębiorstw oraz aktywnym i świadomym włączeniu ich w system innowacji. Dlatego też podczas ŚDI zorganizowane zostaną specjalistyczne spotkania warsztatowe, których celem jest popularyzowanie, poszerzanie i  uświadamianie znaczenie innowacji w strategicznych dla regionu branżach, takich jak: IT, biotechnologie i design. Ta triada stanowi bowiem główne źródło generowania i absorpcji nowoczesnych metod, rozwiązań i technologii, a co za tym idzie ma realny wpływ na podnoszenie konkurencyjności regionu.
     

    O tym, że Wielkopolska to region niezwykłych ludzi, odkryć, wynalazków i technologii będzie można się przekonać zwiedzając wystawę „Labirynt Innowacji”, która stanie na Placu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Otwarcie w poniedziałek, 24 września o godz. 19.30  Kontenerowy labirynt, za pomocą multimedialnych i interaktywnych narzędzi, prezentować będzie kolaż osiągnięć wielkopolskich naukowców, wysokorozwiniętych przedsiębiorstw i niezwykłych światowych rozwiązań, w takich obszarach jak: społeczeństwo, edukacja, zdrowie, IT, i design.
     

    Wystawa „Labirynt innowacji” będzie miejscem skompresowanej dawki wiedzy, interaktywnych doświadczeń i emocji, jak i miejscem wielopłaszczyznowej komunikacji ze społeczeństwem.
     

    Światowe Dni Innowacji to także miejsce twórczej aktywności najmłodszych mieszkańców Wielkopolski, którzy uczestniczą w konkursie plastycznym „Moja Miejscowość roku 2030”, jak i tych trochę starszych, którzy mogą dać upust wyobraźni kręcąc krótki film nt. wizji Wielkopolski w roku 2030 w konkursie  „Wielkopolska Moja Marka”.
     

    Światowym Dniom Innowacji towarzyszyć będą publiczne debaty poruszające istotne dla mieszkańców Wielkopolski tematy, jak: „ Region 2030: Berlin- Warszawa - Poznań. Jak wyjść z cienia?” czy „Wielkopolanie 2030: Konserwatywni, starzy, biali?”. Debaty społecznościowe toczyć się będą w otoczeniu zieleni w Parku Mickiewicza oraz przestrzeni „Labiryntu Innowacji”.
     

    Z kolei dla fanów kina przygotowane zostanie w pobliżu wystawy kino plenerowe. Podczas seansów na świeżym powietrzu prezentowane będą zarówno filmy edukacyjne  powstałe  w katedrach poznańskich uczelni, jak również filmy fabularne.

    Szczegóły programu na stronie: http://sdi-wielkopolska.pl