trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WEŹ UDZIAŁ W OBCHODACH: 93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

    "Zachęcam wszystkich Wielkopolan do udziału w naszych uroczystościach.

    Każdą rocznicę staramy się obchodzić w taki sposób, by wnosiła coś nowego - w tym roku akcent kładziemy na postać generała Stanisława Taczaka, postać godną
    naszej pamięci.

    Cieszę się, że mamy sojuszników w naszych staraniach o upowszechnianie świadomości zwycięskiego powstania w skali kraju. Są to Prezydent RP Bronisław Komorowski, Pan Premier Donald Tusk i Minister Radosław Sikorski, z którym w listopadzie tego roku składałem wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Przypomnę także, że w dotarciu do Polaków z naszym przekazem ma pomóc film inspirowany Powstaniem Wielkopolskim, którego realizacja jest w trakcie przygotowania. Sejmik, przyjmując budżet na 2012 rok postanowił przeznaczyć na to odważne i ambitne zadanie w tym i przyszłym roku 6 mln zł. Mamy także wsparcie z budżetu centralnego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, liczymy też na żywe zainteresowanie sponsorów. Film chcemy pokazać na kolejną, okrągłą -  95. rocznicę wybuchu Powstania".

    Tymi słowami Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i organizator centralnych obchodów 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaprasza do udziału wszystkich Wielkopolan w wydarzeniach upamiętniających naszych bohaterskich ojców i dziadów. 27 grudnia 2011 w stolicy Wielkopolski, tradycyjnie w hołdzie powstańców  zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci:  na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na poznańskiej Cytadeli. Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila pamięci przy grobie pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego  generała Stanisława Taczaka. Na jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan władze województwa - w tym Marszałek Marek Woźniak, także władze miasta i powiatu złożą wiązanki kwiatów o godz. 10.15.

    Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich o godz.11.00 rozpoczną się centralne uroczystości 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, z udziałem  zaproszonych gości, a także reprezentacji licznych stowarzyszeń i organizacji z pocztami sztandarowymi, harcerzy i uczniów szkół. Liczymy na Państwa udział!

    Tradycyjnie wojskowy ceremoniał zapewni pododdział honorowy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, a także Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

    Po uroczystościach zebrani przejdą w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiej fary, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował Jego Ekscelencja  Ksiądz Biskup Marek Jędraszewski. W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka,  Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

    Po mszy świętej o godz. 14.30 na Placu Wolności wspomnimy pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Stanie tu specjalny edukacyjny kontener - będzie to stylizowana na rok 1918 aranżacja pokoju, z którego okien poznaniacy będąmogli oglądać działania powstańców na ulicach miasta. Usłyszymy też bazujący na oryginalnej audycji z 1958 roku spot,
     a w nim wspomnienia bohaterów Powstania i słowa pierwszego głównodowodzącego Powstaniem – generała Stanisława Taczaka. Kontener będzie można odwiedzać do 30 grudnia do godz. 14.00. 

    Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zaaranżuje polowy obóz powstańczy. Atrakcją będą rozmowy z "Powstańcami" o historii i o
    powstaniu, szkolenia z musztry czy wysyłanie i przyjmowanie patroli. Wraz z ułanami planowane jest też rozbrojenie patrolu niemieckiego. Na Placu rozdawane będą również pamiątkowe pocztówki.

    Około godz.17:00 członkowie SGRH "3 Bastion Grolman" przeniosą się na ulice wokół Starego Rynku i na sam Rynek. Tam, przez godzinę, będą poruszać się patrole polskie i niemieckie, zachęcając mieszkańców do odwiedzenia Placu Wolności. Odegranych zostanie kilka scen rodzajowych z pierwszych dni powstania. Kulminacyjnym punktem będzie ok. godz. 18.00 inscenizacja odbicia powstańców z rąk niemieckiego patrolu na Starym Rynku w okolicach Odwachu.  Zapraszamy mieszkańców między godz. 15.00 a 17.45 do przyłączenia się do zabawy i przyjście we wskazane powyżej miejsca - mile widziany będzie element garderoby stylizowany na okres powstania.

    Podobnie jak w roku ubiegłym na Placu Wolności znajdą się również 2 kuchnie polowe z bezpłatną grochówką.

    Poznańskie uroczystości zakończy koncert w Auli Uniwersyteckiej – o godz. 19.00, w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, pod dyr. S. Stuligrosza i M. Wielocha – w programie pieśni powstańcze i kolędy.

    Jak co roku, 28 grudnia oddajemy hołd bohaterom powstania także w Warszawie.   

    O godz. 13.00 rozpocznie się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem przedstawicieli władz – w tym Marszałka M. Woźniaka, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych,  a także członków  Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Modlitwę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w dniu 28.12. odprawi Jego Eminencja ks.kard Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Uroczystości poprzedzi Msza święta o godz. 11.00 w  kościele Ojców Dominikanów przy ul. Freta 10.

    Po uroczystościach zebrani goście przejadą na Wojskowe Powązki, by tam złożyć wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach.

    W tym roku prezentujemy Państwu dodatkowo nową odsłonę portalu www.27grudnia.pl. Powstały na 90. rocznicę portal został odświeżony i wzbogacony. Nowoczesna formuła zawiera dużo niespodzianek dla internautów: m.in. interaktywną mapę ukazującą najważniejsze wydarzenia Powstania, trasy dla zwiedzających  z możliwością pobrania (GPS).

    Mamy nadzieję, że duża ilość unikatowych zdjęć z okresu Powstania Wlkp.,  filmy czy ciekawe artykuły zachęcą zwłaszcza młode pokolenie do zgłębiania wiedzy o tym bohaterskim czynie Wielkopolan.

    Nowością jest także strategiczna gra planszowa „27grudnia” o charakterze edukacyjno -historycznym przeznaczona dla osób w wieku 10+. Powstała jednak przede wszystkim z myślą o uczniach gimnazjum i liceum. Głównym założeniem gry był jej aspekt edukacyjny. Zależało nam na przybliżeniu miejsc, postaci i wydarzeń, z którymi spotykamy się na co dzień (zarówno na terenie obecnego województwa wielkopolskiego, jak i kujawsko-pomorskiego), a miały wpływ na przebieg Powstania Wielkopolskiego. Często są to miejsca (jak np. Bazar, Dworzec Główny), nazwy ulic (Ratajczaka, Taczaka, Paderewskiego), albo z pozoru nieistotne dla historii obiekty (np. most na Chwaliszewie, Ławica), wokół których przechodzimy codziennie, a wiemy o nich tak niewiele. Walki o poszczególne miejsca, które znajdują się na planszy, często mogą mieć podobny przebieg do tych z 1918 i 1919 roku - jak chociażby historia Szamocina i Kolna, które kilkukrotnie przechodziły z rąk niemieckich w ręce powstańców. Grę wyróżnia atrakcyjna forma graficzna, z autorskimi grafikami, przygotowanymi specjalnie na potrzeby projektu. Zarówno grafiki na planszy, jak i rysunki na kartach zostały stworzone głównie na bazie zachowanych fotografii z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz ze zdjęć z rekonstrukcji tych wydarzeń.

    Tegorocznym obchodom będzie też towarzyszyć figurka Majora Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy Powstania. Figurka ta zainicjuje cykl kolekcjonerskich figurek postaci ważnych dla tego okresu w historii ziemi wielkopolskiej i naszej Ojczyzny. Każdego roku z okazji obchodów prezentować będziemy limitowaną serię poświęconą jednej osobie. W tym roku jest to postać pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego majora Stanisława Taczaka, Wielkopolanina urodzonego w Mieszkowie w powiecie Jarocińskim, którego mogiła znajduje się w Poznaniu na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Figurkę chcemy wręczać osobom szczególnie zaangażowanym w propagowanie historii Powstania Wielkopolskiego. Będzie ją można również wygrać w konkursach ogłaszanych w prasie – zapraszamy do lektury Głosu Wielkopolskiego, Gazety Wyborczej oraz do słuchania Radiu Merkury.

    Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorami Miasto Poznań i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.