3 grudnia br. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyła się konferencja pn. „Założenia Umowy partnerstwa” na nowy okres programowania Unii Europejskiej 2014-2020, której gospodarzem był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Więcej eurofunduszy dla regionów.
Budżet unijny na lata 2014-2020 nie został jeszcze przyjęty, w kraju jednak od miesięcy trwa dyskusja nad programowaniem wydatków z kolejnego rozdania polityki spójności.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło w listopadzie konsultacje Założeń Umowy Partnerstwa – dokumentu określającego, na co i w jaki sposób będą w Polsce przeznaczane fundusze europejskie na lata 2014-20. Zapisy, które musi zaaprobować Komisja Europejska będą określać, na co chcemy wydawać pieniądze, w ilu programach operacyjnych i sposób, w jaki system zostanie wdrożony.
Konsultacje rozpoczęły się 16 listopada na Śląsku i zakończą 19 grudnia konferencją na Mazowszu. Wielkopolskie spotkanie, z udziałem 350 gości, odbyło się 3 grudnia w centrum kongresowo-dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego. – Nie trzeba nikogo przekonywać, że Polska bardzo dobrze radzi sobie z wdrażaniem unijnych programów oraz w znakomity sposób korzysta z szansy, którą dają nam eurofundusze. Dzięki tym pieniądzom uniknęliśmy kryzysu w 2009 r., a nasz kraj zanotował najwyższe tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w latach 2007-2011 – powiedziała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, prezentując najistotniejsze zapisy Założeń Umowy Partnerstwa. Dokument zawiera propozycje dotyczące m.in. celów i obszarów geograficznych Polski, których wsparcie jest szczególnie istotne dla rozwoju naszego kraju oraz podziału odpowiedzialności za wdrażanie funduszy pomiędzy władze krajowe i regionalne.
Wśród najważniejszych zadań jest budowa gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności, dlatego wzrosną wydatki na te cele. Fundusze na transport mają wesprzeć modernizację kolei i głównych dróg, zmniejszą się natomiast nakłady na drogi lokalne. – Od tej umowy zależeć będą wszelkie dalsze kroki. Na niej będzie opierał się kontrakt terytorialny i na tej podstawie będziemy tworzyli programy krajowe oraz regionalne – stwierdził marszałek województwa Marek Woźniak, który przedstawił informację o przyszłej perspektywie finansowej po 2013 r. w kontekście zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego. – Jej głównym celem jest efektywne wykorzystanie potencjałów rozwojowych na rzecz wzrostu konkurencyjności województwa, służące poprawie jakości życia mieszkańców.
Wicemarszałek Leszek Wojtasiak podsumował dotychczasową realizację wdrażania WRPO, funduszy na lata 2007-2013. Wielkopolska należy do krajowych liderów, sprawnie i szybko wydających pieniądze z Brukseli. – Pragmatyzm, gospodarność i zaangażowanie Wielkopolan widać po liczbie zrealizowanych projektów, a skuteczne wdrażanie JEREMIE zostało zauważone nie tylko w Polsce, ale i w Europie – podkreślił wicemarszałek.
MRR przyznaje, że województwa świetnie wykorzystują eurofundusze, dlatego w nowym unijnym budżecie z 40 do 60 proc. wzrośnie pula pieniędzy zarządzanych na poziomie regionalnym. Podkreślano również, że budżet UE na lata 2014-2020 będzie zapewne ostatnim tak hojnym dla Polski.
DPR
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...