8 marca w Kaliskim Ratuszu, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, w ramach I Wielkopolskiego Sympozjum Onkologicznego, zaprezentował wystąpienie na temat rozwoju onkologii i radiologii w regionie. Dwudniowe Sympozjum, gromadzące wybitnych specjalistów z zakresu onkologii, było skierowane do lekarzy z całego regionu, przede wszystkim lekarzy rodzinnych. Kaliskie spotkanie zainaugurowało cykl, którego kolejne odsłony odbędą się w innych wielkopolskich miastach. Ta inicjatywa jest odpowiedzią na stały wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe w Wielkopolsce. Wyniki leczenia oraz przeżycia naszych chorych są coraz lepsze, ale wciąż dalekie od oczekiwań. Zjawisko to związane jest ze zbyt późnym zgłaszaniem się chorych w zaawansowanym stadium choroby do leczenia onkologicznego – informuje Komitet Naukowy Sympozjum. Poprawie sytuacji ma służyć m.in. przybliżanie lekarzom reprezentującym różne dziedziny medycyny zagadnień związanych z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych. Zarząd Województwa Wielkopolskiego już w 2007 roku podjął działania mające na celu odwrócenie niekorzystnego trendu wzrostu zachorowalności na nowotwory. Jest to koncepcja budowy zamiejscowych ośrodków radioterapii - filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO). Będą one funkcjonowały przy szpitalach wojewódzkich w Kaliszu, Pile (szpital powiatowy), Koninie i Lesznie. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania „Przygotowanie koncepcji, dokumentacji i utworzenie ośrodków radioterapii w Wielkopolsce”.
W 2009 roku Marszałek Marek Woźniak, wraz pozostałymi partnerami przedsięwzięcia, podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia pierwszego zamiejscowego ośrodka radioterapii WCO – w Kaliszu.
Część naukowa Sympozjum odbyła się w piątek oraz w sobotę, w Auli UAM w Kaliszu przy ulicy Nowy Świat 28.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...