W dniach 3-4 października br. przebywali z wizytą w Poznaniu przedstawiciele Autonomicznego Regionu Kurdystanu, w składzie Dr Ali Saeed Mohammad – Minister Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Ziyad Raoof – Przedstawiciel Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.
Celem wizyty było zapoznanie się z ofertą edukacyjną wielkopolskich uczelni wyższych, tj. Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, pod kątem możliwości kształcenia studentów kurdyjskich na wymienionych uczelniach.
Rząd Kurdystanu szczególny nacisk kładzie na opiekę zdrowotną oraz na edukację i szkolnictwo wyższe. W tym ostatnim aspekcie aktywnie wspiera rozwój wykwalifikowanej kadry, przyznając stypendia w ramach studiów magisterskich i doktoranckich na zagranicznych uczelniach. Studenci z Kurdystanu objęci programem HCDP, tj. Human Capacity Development Programme (z ang. Program Rozwoju Kapitału Ludzkiego), mogą wybierać uczelnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Danii oraz w Polsce. W programie bierze łącznie udział ok. 4000 osób, z czego ok. 60% skorzystało bądź jest w trakcie studiów zagranicznych, a pozostali przygotowują się do podjęcia studiów, poprzez uczestnictwo w kursach językowych i zdawanie stosownych egzaminów. Kształcenie kadr na zagranicznych uczelniach ma na celu długofalowe budowanie otwartego demokratycznego społeczeństwa oraz wspieranie gospodarczego rozwoju regionu na bazie wiedzy zdobytej podczas studiów w Kurdystanie i zagranicą.
Szkolnictwo wyższe na terenie Kurdystanu obejmuje 10 publicznych uniwersytetów ( 3 z nich znajdują się w największych miastach regionu, tj. Sulajmanijja, Dahuk i Irbil, pozostałe 7 w mniejszych miastach), 11 uniwersytetów publicznych oraz 2 uczelnie techniczne. Uczelnie polskie, w tym wielkopolskie, mają duże szanse na przyciągnięcie studentów na studia prowadzone w języku angielskim. Szczególne doświadczenie w przyjmowaniu studentów posiada poznański Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. W Centrum Nauczania w języku angielskim przy UMP studiuje ok. 1000 studentów zagranicznych z całego świata. Ciekawą ofertę ma też dla studentów zagranicznych Politechnika Poznańska, oferująca studia magisterskie w języku angielskim na takich wydziałach jak Wydział Architektury, Budownictwa Cywilnego, Informatyki, Zarządzania, Elektroniki i Telekomunikacji, Technologii Chemicznej, Automatyki i Robotyki. Zainteresowaniem ze strony przedstawicieli Kurdystanu cieszyła się również oferta Uniwersytetu Przyrodniczego, w szczególności Wydziałów Nauk o Żywności i Żywieniu oraz Rolnictwa i Bioinżynierii. UAM proponuje 31 kierunków studiów w języku angielskim, obecnie studiuje na uczelni ok. 700 studentów zagranicznych.
Przedstawiciele Kurdystanu spotkali się podczas krótkiej wizyty w Poznaniu również z p. dr. Goranem Soranem Ezzadinem, Kierownikiem Pracowni Studiów Kurdologicznych w Katedrze Studiów Azjatyckich UAM oraz ze zgromadzonymi przedstawicielami kadry w/w Katedry oraz ze studentami, w tym języka kurdyjskiego. Studenci polscy zainteresowani naukowo Kurdystanem mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego oraz Przedstawiciela Rządu Autonomicznego Regionu Kurdystanu w Polsce.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...