trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Złota Róża Papieska dla Sanktuarium Świętogórskiego

    24 czerwca w Sanktuarium Swiętogórskim w Gostyniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w centralnych obchodach jubileuszu 500 – lecia uznania cudowności Świętej Góry w Gostyniu. Podczas Mszy Świętej Dziękczynnej za cuda i łaski pod przewodnictwem Jego Ekscelencji księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego nastąpiło uroczyste umieszczenie Złotej Róży – Wotum Ojca Świętego Benedykta XVI  - przy Cudownym Obrazie Matki Bożej.

    Święta Góra jest trzecim – po Jasnej Górze w Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej – polskim sanktuarium uhonorowanym Złotą Różą – jednym z największych wyróżnień papieskich. W dokumencie przyznającym Bazylice Świętogórskiej ten zaszczytny dar, Jego Świątobliwość Benedykt XVI podkreślił, że Złota Róża będzie odtąd przechowywana na Świętej Górze „jako znak szczególnej życzliwości i widoczne świadectwo, przez które chcemy przymnożyć Sanktuarium świetności”.

    Początki kultu maryjnego na Świętej Górze datuje się na XI – XII wiek. Uznany za cudowny wizerunek Matki Bożej czczony pod tytułem Rosa Mystica został uwieńczony koronami papieskimi w 1928 roku, a w 1971 roku barokowy kościół na Świętej Górze został poniesiony do godności Bazyliki Mniejszej przez Papieża Pawła VI.

    Na przełomie września i października na Świętej Górze odbywa się - przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego - Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Dużą cześć programu festiwalu zajmują odkryte w ostatnich czasach utwory zapomnianych XVII i XVIII – wiecznych kompozytorów związanych ze Świętą Górą, m.in. Józefa Zeidlera, Jana Wańskiego oraz Franciszka i Maksymiliana Koperskich.