*19.08.2016, Gniezno, Archikatedra Gnieźnieńska, godz. 19.00 Inauguracja Festiwalu: Avital / Kuropaczewski / Reiss / Adorján20.08.2016, Poznań, Aula UAM, godz. 19.00, Inauguracja27.08.2016, Poznań, Aula UAM,| godz. 19.00, Koncert flamenco Niño de Pura4.09.2016, Poznań, Stary Rynek, Happening Gitarowy, godz. 12.00, koncert godz.18.00
**Akademia Gitary to jeden z największych koncertowych projektów, poświęconych gitarze i muzyce klasycznej w Polsce. Obejmuje blisko 40 wydarzeń, realizowanych w prawie 30 miastach i małych miejscowościach Wielkopolski. Festiwal jest kontynuacją letnich kursów gitary klasycznej z 26-letnią tradycją, które wykształciły 3 pokolenia gitarzystów. Umożliwia twórczy dialog muzyków różnych pokoleń oraz narodowości. To jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, wielość gatunków muzycznych (muzyka klasyczna, współczesna, dawna oraz flamenco) i praktyk wykonawczych.*
Wydarzenie tworzone jest dzięki wiedzy i doświadczeniu artystów i pedagogów – Łukasza Kuropaczewskiego i prof. Piotra Zaleskiego. Jego realizacji przyświeca chęć i potrzeba integracji środowiska gitarowego w Wielkopolsce, z głównym naciskiem na wymianę doświadczeń między zróżnicowanymi grupami gitarzystów oraz starszym i młodszym pokoleniem uczniów i wirtuozów tego instrumentu.
Idiomem 9. Festiwalu będzie przerzucanie muzycznych mostów między tradycją a nowoczesnością. Projekt zainauguruje znakomity mandolinista Avi Avital w towarzystwie sopranistki Chen Reiss oraz dyrektora artystycznego Fesitwalu Łukasza Kuropaczewskiego i wiolonczelisty Dávida Adorjána. Uzupełnieniem oferty programowej będą koncerty zarówno klasyczne jak i rozrywkowe, warsztaty i wielki happening, a także wydarzenia towarzyszące.
Avi Avital tym razem zaprezentuje nowy, oryginalny repertuar, w którym, wspólnie z sopranistką Chen Reiss, łączą swoje korzenie sefardyjskie. „Ponte Vecchio”, bo taki tytuł nosi tegoroczna inauguracja Festiwalu, to wspólny projekt Avitala i Reiss, do którego dołączą Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta klasyczny, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu, oraz wiolonczelista Dávid Adorján.
Podczas koncertu usłyszymy aranżacje utworów m.in. Mikołaja Rimskiego Korsakowa, Maurice’a Ravela i Franciszka Schuberta. Wybór kompozycji nie jest tu bez znaczenia, jest to bowiem zbiór utworów inspirowanych muzyką ludową różnych krajów. Projekt ten to fascynujący eksperyment, w którym za sprawą mandoliny, gitary i wiolonczeli muzyka klasyczna sprowadzona zostaje do swoich korzeni. Oprócz klasycznego repertuaru usłyszymy również tradycyjną muzykę sefardyjską w języku ladino.
Koncerty mistrzów flamenco to nieodłączny element Akademii Gitary. W tym roku odbędzie się koncert hiszpańskiego wirtuoza – Daniela Navarro, znanego lepiej jako Niño de Pura. Jego gra to czysta sztuka, czyste flamenco. Magia i muzykalność tych dźwięków sprawiają, że z każdą kolejną nutą Niño de Pura wprawia publiczność w drżenie.
W tym roku nie zabraknie również Happeningu Gitarowego w pierwszą niedzielę września. Kilkuset gitarzystów zagra piosenkę „Should I Stay or Should I Go” formacji „The Clash”. Happening poprowadzi Krzysztof Zalewski.
Więcej informacji o festiwalu
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...