Każdego roku, w trzecią niedzielę października, akcja „Zapal znicz pamięci” przypomina o tych, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Już po raz piętnasty zapłonęy znicze w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 roku. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, tradycyjnie włączył się w akcję. W niedzielę 22 października, w Miejscu Pamięci w Bukowcu koło Wągrowca złożył hołd ofiarom zamordowanym przez Niemców w grudniu 1939 roku.
- Cieszę się, że akcja, którą zainicjowała przed laty redaktor Anna Gruszecka, związana wówczas z Radiem Merkury, a w którą angażowała się nieobecna już wśród nas dr Agnieszka Łuczak z IPN, trwa. Takie projekty są bardzo cenne i warto je kontynuować. To owoc świetnej pracy wielu ludzi, także nauczycieli, którzy skutecznie zainspirowali młodzież szkolną do tego, by rozejrzeli się wokół siebie, znaleźli nie tylko miejsca kaźni, ale i dostrzegli w tych ofiarach drugiego człowieka i jego historię. Naszą wspólną historię - zaznaczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
W ramach realizowanej na terenie całego kraju ludobójczej operacji „Tannenberg” Niemcy aresztowali i osadzili jesienią 1939 roku w więzieniu w Wągrowcu wielu wybitnych obywateli II Rzeczypospolitej pochodzących z tego regionu. Byli to przedstawiciele lokalnych warstw przywódczych, nauczyciele, powstańcy wielkopolscy, członkowie Obrony Narodowej, ale również działacze społeczni i polityczni. 8 grudnia 1939 roku wybranych więźniów przewieziono w pobliże Jeziora Kobyleckiego, gdzie zostali straceni. Tego dnia, w trzech zbiorowych egzekucjach, Niemcy zamordowali 107 Polaków.
Kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja, od jej pierwsze edycji, odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...