trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Auta elektryczne dla wielkopolskich gmin

    Projekt Life After Coal PL nabiera tempa. W poniedziałek 2 września przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w ramach projektu odbyło się uroczyste przekazanie samochodu elektrycznego przedstawicielom Gminy Grodziec. Wkrótce sześć tego typu aut trafi do kolejnych wielkopolskich gmin – samochody mają wspierać pracę doradców klimatycznych działających w regionie.

    To już drugi rok realizacji projektu LIFE After Coal PL, czyli „Życie po węglu”, służącego wdrażaniu Strategii Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040.

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie jest głównym koordynatorem projektu, w którym uczestniczy ponad 40 współbeneficjentów, w tym głównie jednostki samorządu terytorialnego z terenu Wschodniej Wielkopolski. W jego realizację zaangażowane są także krajowe i zagraniczne organizacje.

    Jednym z narzędzi realizacyjnych projektu LIFE After Coal PL jest flota samochodów elektrycznych, która będzie zarówno wspierała pracę doradczyń i doradców klimatycznych w terenie, promowała elektromobilność, przyczyniając się tym samym się do ograniczenia śladu węglowego.

    Uroczystego przekazania pierwszego z siedmiu samochodów elektrycznych Gminie Grodziec, reprezentowanej przez Wójta Mariusza Woźniaka i Doradcę Klimatycznego Przemysława Klinowskiego, dokonał członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski. Wkrótce sześć tego typu samochodów w ramach projektowej sieci „mini car sharingu” trafi do kolejnych gmin.

    – Zależy nam, aby wzmacniać gminy i powiaty realizujące projekt m.in. poprzez powołanych w ubiegłym roku doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników. Samorządy zostaną także wyposażone w wiedzę dotyczącą skutecznego sięgania po dedykowane środki, między innymi z wartego ponad 400 milionów euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Część z tych zadań jest już z powodzeniem realizowana, a nowe samochody elektryczne będą temu procesowi służyły – podkreśla Jacek Bogusławski.

    W najbliższym czasie rozpoczną się także specjalne studia podyplomowe, na których kształcić się będą doradczynie i doradcy klimatyczni.

    Projekt LIFE After Coal PL ma służyć nie tylko Wschodniej Wielkopolsce – ze zdobytych doświadczeń, innowacji i rozwiązań z czasem skorzysta całe województwo wielkopolskie oraz inne regiony węglowe w Polsce i Europie.

    Data publikacji: 2024-09-03

    Galeria zdjęć: