Oceną sytuacji na wielkopolskim rynku pracy w 2021 roku zajęli się na kwietniowym (prowadzonym zdalnie) posiedzeniu członkowie sejmikowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Jak przekazała dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu Barbara Kwapiszewska, stopa bezrobocia w naszym regionie na koniec 2021 roku wynosiła 3,1 proc. i nadal był to najniższy wskaźnik w skali kraju. Najniższe bezrobocie mają powiaty kępiński i poznański, a najwyższe (ale też jednocyfrowe) – koniński i chodzieski. Niepokoić może, że po raz pierwszy od lat spadła liczba mieszkańców województwa. W obecnej sytuacji istotną informacją jest, że aż 80 proc. z zatrudnionych oficjalnie w Wielkopolsce cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy, jednak nie sposób jednoznacznie ocenić wpływu trwającej wojny na wielkopolski rynek pracy w dłuższej perspektywie.
Szefowa WUP omówiła również inny interesujący dokument, zawierający wnioski z przeprowadzonego przez tę instytucję badania na temat wpływu pandemii na postawy i motywacje młodych Wielkopolan. Ponad 70 proc. młodych ludzi uważało, że osiągnie sukces zawodowy i wiedziało, w jakiej branży chce pracować.
Komisja zaopiniowała również pozytywnie kilka propozycji zmian w budżecie, a także projekt uchwały sejmiku dotyczący podziału pieniędzy z PFRON dostępnych dla Wielkopolski – wspomogą one prowadzenie zakładów aktywizacji zawodowej, dofinansują działania dotyczące rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych oraz prace budowlane w obiektach służących takiej działalności.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...