trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

„Co po węglu?”

    *13 czerwca w Koninie Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotkał się z dziennikarzami, by zaprezentować działania Samorządu Województwa na rzecz wzmacniania potencjału gospodarczego subregionu konińskiego, szczególnie w kontekście potrzeby zmian strukturalnych w lokalnej gospodarce. Rozmowy dotyczyły tego, co zostało już zrobione, jak również planów dotyczących rozwoju wschodniej Wielkopolski.*

    Proces zmian, który będzie trwał i musi być konsultowany ze społecznością subregionu konińskiego, powinien dać odpowiedź na pytanie: „Co po węglu?” i jak powinien się zmieniać region, aby nie być zależnym od jednego przemysłu, np. energetycznego, w jaki sposób uniknąć pułapek, w które wpadło wiele regionów, które przechodziły podobne przemiany po upadku dominujących gałęzi gospodarki.

    Jedną z propozycji władz regionu jest włączenie Wielkopolski do Platformy dla regionów górniczych w okresie transformacji, utworzonej przez Komisję Europejską. Może być ona dla subregionu konińskiego szansą uzyskania wsparcia, nie tylko merytorycznego, w kontekście wyzwań, jakie stoją przed tym regionem. Istnieje szansa na włączenie obszaru restrukturyzowanego do udziału w pilotażu, obecnie natomiast region będzie brać udział we wszystkich działaniach przygotowujących, które mają miejsce np. w Brukseli (najbliższe w dniach 12-13 lipca).

    W celu koordynacji działań na rzecz subregionu konińskiego powołany został Zespół Roboczy ds. restrukturyzacji potencjału gospodarczego subregionu konińskiego, którego przewodniczącym jest Maciej Sytek. Zespół ma przygotować rekomendacje przydatne w procesie zmian istniejącego potencjału gospodarczego w kontekście nadchodzących zmian strukturalnych. Intencją Zespołu jest, aby działania przygotowywane i realizowane były poprzez rozmowy z mieszkańcami, władzami lokalnymi i organizacjami społecznymi, których ten temat bezpośrednio dotyka.

    W najbliższym czasie przewidziane są także kolejne działania – badanie dotyczące inteligentnych specjalizacji subregionu konińskiego w celu lepszego dopasowania oferowanego wsparcia; organizacja wydarzenia „Nauka spotyka regiony” – podczas którego naukowcy dyskutować będą temat problematyki restrukturyzacji gospodarki subregionu konińskiego (złożono wniosek na grant); wizyta studyjna w Północnej Nadrenii - Westfalii planowana na wrzesień tego roku w regionie, który już 20 lat temu doświadczył podobnych problemów i od którego możemy dowiedzieć się jakie rozwiązania są najbardziej skuteczne.

    Jak podkreślił Maciej Sytek, „należy pamiętać, że problem to okazja w przebraniu – musimy zatem przygotować się do budowy alternatyw rozwojowych dla społeczeństwa i gospodarki subregionu konińskiego w oparciu o realne atuty tego regionu nie zapominając o wspieraniu odbudowy klasy średniej, która stanowić będzie w przyszłości o sile Wielkopolski Wschodniej”.


    Galeria zdjęć: