trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

"Collegium Humanum” i "Zdrowe oczy” - projekty Uniwersytetu Medycznego dofinansowane marszałkowskimi środkami unijnymi

    16 milionów złotych unijnego dofinansowania w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014+ (WRPO 2014+) trafiło do Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na realizację dwóch projektów. Jeden z nich koncentruje się wokół czynników środowiskowych wpływających na starzenie człowieka, drugi dotyczy oddziału okulistyki.  Umowy w tej sprawie Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał 10 lutego 2020 roku z prof. dr. hab. Andrzejem Tykarskim, Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dr. hab. Szczepanem Coftą, Dyrektorem Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.

    „Podpisaliśmy dwie ważne umowy na obiekty w przestrzeni  stolicy Wielkopolski” – mówił Marszałek Marek Woźniak. „Projekt dotyczący  Collegium Humanum ma wyrafinowany charakter, bo dotyczy trudnej do realizacji strefy B+R, czyli elementów związanych z wykorzystaniem nauki do celów komercyjnych. Nowy obiekt będzie miał częściowo taki charakter, jednak dofinasowanie unijne przeznaczone jest na jego niekomercyjną odsłonę. Ciekawy jest obszar badawczy, który będzie realizowany w Collegium Humanum  - to wpływ czynników środowiskowych na jakość życia i proces starzenia” - dodaje Marszałek, który podkreśla, że drugi projekt, czyli dotyczący  Kliniki Okulistyki daje również nowe możliwości pracującym tam specjalistom. „Dotychczas klinika mieściła się w zabytkowych wnętrzach przy ulicy Długiej. Nowa lokalizacja przy ul. Szamarzewskiego  spełnia wszystkie normy i jest przyjazna pacjentom” – zaznaczył Marszałek Marek Woźniak. 

    Rektor Uniwersytetu Medycznego dodał, że „Collegium Humanum to przedsięwzięcie badawcze, ale także gospodarcze i dydaktyczne. Obiekt jest ważny z punktu widzenia rozwoju kampusu uniwersytetu, mieszczącego się w kwartale ulic Przybyszewskiego, Polnej, Bukowskiej i Marcelińskiej”. Co ważne w dobie obecnej pandemii, mają tam być prowadzone badania z zakresu odpowiedzi immunologicznej na zakażenia, lekooporności bakterii i zapobiegania zakażeniom wewnątrzszpitalnym.

    „Po 70 latach okulistyka wyprowadziła się z ul. Długiej. Przy ulicy Szamarzewskiego Klinika zyskała czteropiętrowy obiekt o powierzchni 2,2 tys. metrów kwadratowych. Pracuje tam zespół, który zajmuje się tradycyjną okulistyką, jednak przedmiotem troski jest także onkologia okulistyczna, a także problemy ze wzrokiem noworodków” – poinformował  Dyrektor Szpitala im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.  
      
    Projekt „Budowa i Wyposażenie Collegium Humanum – Centrum Badań nad Człowiekiem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu” realizowany jest w ramach Osi priorytetowej 1: „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka”, Działanie 1.1: „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki”. Warte blisko 37 milionów złotych przedsięwzięcie uzyskało prawie 12,5 mln zł unijnego dofinasowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014+. 

    W wyniku realizacji projektu zostanie utworzony nowy ośrodek badawczo-rozwojowy – Collegium Humanum. Zaplanowany w ramach projektu budynek będzie posiadał cztery kondygnacje (w tym jedna podziemna i trzy nadziemne) oraz elewację wizualnie nawiązującą do istniejących w pobliżu obiektów Domów Studenckich oraz Centrum Symulacji Medycznej. Obiekt  stanie się nową siedzibą dla następujących jednostek: Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej, Zakładu Medycyny Środowiskowej, Zakładu Immunologii  oraz Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. Na pierwszym piętrze wydzielona zostanie strefa dydaktyczna do wspólnego wykorzystania przez  jednostki uniwersyteckie, natomiast na drugim piętrze zlokalizowana zostanie strefa B+R, uzupełniająca powierzchnie B+R przypisane bezpośrednio do ww. jednostek. Na potrzeby realizacji projektu opracowana została agenda badawcza, która ma przynieść rezultaty w postaci oceny skutków czynników środowiskowych występujących w otoczeniu człowieka i ich wpływu na stan zdrowia w procesie starzenia się. Agenda będzie realizowana w ramach działalności Collegium Humanum, a połączenie sił  kilku jednostek uczelni pozwoli na realizację przedsięwzięcia zmierzającego do poszukiwania odpowiedzi na to, jakie czynniki występujące we współczesnym świecie oddziałują negatywnie na człowieka oraz w jaki sposób im przeciwdziałać lub minimalizować ich skutki.

    Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest z kolei beneficjentem projektu pn. „Zdrowe oczy – rewitalizacja usług społecznych na terenie miasta Poznania poprzez rozbudowę obiektu szpitalnego przy ul. Szamarzewskiego o oddział okulistyki wraz z blokiem operacyjnym i poradniami okulistycznymi”. Warte blisko 19 milionów złotych zadanie zostało dofinansowane środkami unijnymi w wysokości 3,5 mln zł i jest realizowane w Osi priorytetowej 9: „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działania 9.2: „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”,  Poddziałania 9.2.1: „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”. 

    Przedmiot projektu to rozbudowa obiektu szpitalnego przy ul. Szamarzewskiego 84 w Poznaniu o oddział okulistyki wraz z blokiem operacyjnym i poradniami okulistycznymi. Projekt został włączony do Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania. Inwestycja ma wpływ na rewitalizację zdegradowanego obszaru miasta, zarówno w zakresie dostępności do usług społecznych, przywrócenia ładu przestrzenno-funkcjonalnego, zapobiegania wykluczeniu społecznemu, wzrostu zatrudnienia, jak i zwiększenia dostępu do wysokiej jakości świadczeń medycznych. Dzięki zaplanowanym robotom budowlanym powstał czterokondygnacyjny oddział okulistyki wraz z blokiem operacyjnym i poradniami, w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac budowlanych wykonane zostały m.in.: wzniesienie ścian, stropy, dach, stolarka, prace wykończeniowe wewnętrzne, prace wykończeniowe zewnętrzne, roboty budowlane i wykończeniowe oraz instalacje sanitarne i elektryczne.

     

    Data publikacji: 2021-02-10 15:09:19

    Galeria zdjęć: