trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Czy Wielkopolska stanie się zagłębiem wodorowym?

    Marszałek Marek Woźniak wziął udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej i Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego.  Tematem spotkania online był program działań na rzecz transformacji wodorowej w subregionie pilskim i konińskim wobec „Polskiej Strategii Wodorowej”. W posiedzeniu, które odbyło się we wtorek 26 stycznia 2021 r., uczestniczył również Maciej Sytek, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej. 
    – Czekaliśmy na ten dokument z niecierpliwością i na pewno włączymy się w proces jego konsultacji – zapewnił Marszałek Marek Woźniak.
    Spotkanie rozpoczął Szymon Byliński, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który  zaprezentował założenia projektu Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. zaznaczając,  że wodór może być kluczowy dla przyszłej transformacji sektora energetycznego, transportu oraz przemysłu.
    Z kolei  Marszałek Marek Woźniak w swoim wystąpieniu stwierdził, że cieszy się z jasnego komunikatu ze strony Ministerstwa, określającego wizję gospodarki wodorowej w Polsce. Zauważył, że do tej pory dostępne były jedynie dokumenty europejskie dotyczące tego zagadnienia. Tymczasem luka, w postaci braku stosownego dokumentu krajowego, utrudniała prace nad niedawno uchwaloną Regionalną strategią innowacji i opracowywaną Regionalną Strategią dot. Wodoru. Stwierdził, że teraz możliwe będzie zakotwiczenie naszego dokumentu regionalnego w dokumencie  zarówno krajowym, jak i europejskim. 
    - Nad tematyką wodoru pracujemy oficjalnie od  sierpnia 2018 roku, więc jesteśmy od 2,5 roku zdeterminowani, aby wodorem zajmować się na poważnie – powiedział Marszałek Woźniak, który podał, że obecnie kwestia gospodarki zeroemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru, ujęta jest w Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski do roku 2030. Poinformował również o planach dotyczących opracowania strategii dot. wodoru dla całego województwa, a w szczególności realizacji jej założeń na obszarze Wielkopolski Wschodniej. 
    – Ustanowiliśmy już Wielkopolską Platformę Wodorową, którą tworzy grupa osób o szerokich kompetencjach – eksperci reprezentujący naukę, samorząd, biznes i organizacje pozarządowe,  czyli konkretny zespół, którego członkowie zdeklarowali się działać w zakresie konsultacji wszelkich wizji i pomysłów, dotyczących wodoru w Wielkopolsce – mówił Marek Woźniak. –  Ponadto tematyka wodorowa znajdzie się w Strategii na rzecz neutralności klimatycznej w Wielkopolsce Wschodniej do roku 2040, gdzie wodór pojawia się jako jeden z elementów transformacji energetycznej, co spotkało się z dobrym przyjęciem głównego gracza energetycznego – ZE PAK.
    Marszałek podkreślił także, że istnieje możliwość wykorzystania wodoru w transporcie zbiorowym, zarówno autobusowym, jak i kolejowym, czy w mieszkalnictwie.
    – Chcemy brać aktywny udział w zakresie miksu energetycznego dla mieszkalnictwa. Choć jednocześnie zgadzamy się z tym, że wodór nie zastąpi wszystkich źródeł energii i konieczna jest jej dywersyfikacja – wodór ma być jednym z elementów transformacji energetycznej. Po naszej stronie ministerstwo ma partnera w tym zakresie – podsumował Marszałek Woźniak. 
    Następnie zaprezentowano przykładowe kierunki rozwoju inwestycji wodorowych z dwóch subregionów Wielkopolski, tj. Wielkopolski północnej oraz wschodniej. Część pierwszą panelu, dotyczącą Wielkopolski północnej, prowadził Senator RP Adam Szejnfeld, który zaproponował, aby posiedzenia nie traktować jako ogólnokrajowej konferencji, ale jako spotkanie w skali ogólnokrajowej, lecz dotyczące Wielkopolski. Podkreślił, że mamy w Wielkopolsce ambicje w zakresie wykorzystania tego nowego nośnika energii na rzecz rozwoju i oczywiście poprawy jakości środowiska. – Chcielibyśmy, aby jedna z krajowych dolin wodorowych zlokalizowana była w Wielkopolsce, w której główną rolę odgrywać będą dwa obszary, tj. Wielkopolska Wschodnia, w zakresie lidera wytwarzania wodoru, oraz Wielkopolska północna, z ambicjami stania się wiodącym obszarem w zakresie wykorzystania wodoru – powiedział Senator.  
    Z kolei  Tomasz Nowak, Poseł na Sejm RP, który moderował cześć spotkania poświęconą Wielkopolsce wschodniej, stwierdził, że transformacja konińskiego zagłębia paliwowo-energetycznego jest jedną z kluczowych kwestii gospodarczych województwa. 
    – Priorytetem jednak powinni być mieszkańcy tego regionu, którym zostanie zapewniona praca i godne warunki życia na przyszłość – podkreślił poseł Tomasz Nowak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej i Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego.
    Inicjatywy  podejmowane w Wielkopolsce północnej zaprezentował Piotr Głowski, Prezydent Piły, prezesi firm, które są bezpośrednio zainteresowane energetycznym wykorzystaniem wodoru (MZK Piła, GWDA Sp. z o.o.) oraz reprezentant środowiska naukowego, prof. Sylwester Furmaniak. Z kolei Wielkopolskę Wschodnią reprezentował Macieja Sytek – Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej, Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina, Zbigniew Stępniewski – Dyrektor Departamentu Rozwoju i Doradca Zarządu ds. transformacji  ZE PAK SA oraz Roman Byczyk – Prezes Konińskiej Izby Gospodarczej.  
    Maciej Sytek poinformował zgromadzonych, że dzięki bardzo zdecydowanemu podejściu do nowoczesnych technologii i rozpoznaniu tego, co się dzieje na świecie, uznano już 2 lata temu, że wodór stanowić będzie przewagę konkurencyjną w Wielkopolsce Wschodniej, która w tej chwili przechodzi transformację i będzie odchodziła od paliw kopalnych.
    – Podjęliśmy ten wysiłek i udało się to zrobić, co potwierdzono dziś na przykładzie 2 subregionów – powiedział Prezes Maciej Sytek.  Podkreślił, że Wielkopolska wspólnie prowadzi działania w tym zakresie i są to bardzo jasne i konkretne działania – m.in. wspólnie z ZE PAK prowadzone są prace nad H2Lab, w którym to rozwijać będzie można technologie wodorowe. Zaznaczył, że to, co jest teraz niezbędne, to rozwiązania prawne, które pozwolą w sposób bezpieczny przejść przez cały proces związany z wodorem. 
    Marszałek Woźniak, nawiązując do wypowiedzi Posła Tomasza Nowaka, na zakończenie zaznaczył, że chcielibyśmy zrealizować wszystkie założone cele w zakresie inwestycji wodorowych, jednak nie można zapominać o osobach, które będą dotknięte transformacją energetyczną. 
    – Nowoczesne technologie tak, ale przy jednoczesnym wsparciu osób odchodzących z sektora energetycznego i wydobywczego – powiedział. – Nie można także zapominać, że ryzykiem realizacji wszystkich założonych celów jest wielkość środków finansowych zaproponowanych Wielkopolsce w ostatnim czasie na lata 2021-2027, które w naszej opinii są niewystarczające.
     

     

    Data publikacji: 2021-01-27 14:27:20

    Galeria zdjęć: