trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

DEBATA O ZDROWIU

    Wrześniową sesję Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zdominowała kilkugodzinna debata o sytuacji w jednostkach służby zdrowia podległych samorządowi regionu. – Trzeba pamiętać, że wiele zależy tutaj od polityki rządowej, od sprawnych rozliczeń z NFZ za leczenie, od dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej – zauważył, rozpoczynając dyskusję, członek zarządu województwa Leszek Wojtasiak. – My w Wielkopolsce pokazaliśmy, że potrafimy współpracować ze sobą, reformując służbę zdrowia, a jakość leczenia przełożyła się w ostatniej dekadzie na wzrost długości życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
    Maciej Sytek, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, zaprezentował skalę inwestycji samorządu województwa w rozwój i unowocześnienie samorządowych szpitali. – Łącznie wydaliśmy na ten cel ponad 1 mld zł, czyli roczny budżet naszego regionu – zapewniał, wyliczając kolejne przedsięwzięcia, np.: zakupy sprzętu, informatyzację podmiotów leczniczych, programy profilaktyczne.
    Następnie dyrektorzy dwudziestu dwóch podległych samorządowi województwa placówek opieki zdrowotnej podczas krótkich wystąpień przedstawili kolejno sytuację finansową tych podmiotów i omówili najważniejsze aspekty działalności w zarządzanych jednostkach: zatrudnienie, analizę przychodów i wydatków, największe inwestycje, plany na kolejne lata. Wiele uwagi poświęcono też kwestiom rozliczeń za tzw. nadwykonania (usługi szpitalne wykonane ponad kontrakt podpisany z NFZ), sprawie dużych kosztów utrzymania SOR (szpitalnych oddziałów ratunkowych) czy wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek.
    Podczas debaty radni docenili dotychczasowe starania szefów marszałkowskim szpitali, a opozycyjny klub PiS interesowała zwłaszcza kwestia informatyzacji placówek (wielu dyrektorów odpowiadało szczegółowo na dodatkowe pytania radnego Zbigniewa Czerwińskiego w tej sprawie) oraz niedawnych przekształceń w poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów. Tutaj jednak przedstawiciele PiS nie usłyszeli wyjaśnień od prezesa OPEN Dariusza Godlewskiego.
    – Panowie zgłosili tę sprawę do prokuratury, składali już wyjaśnienia i ze względu na prowadzone postępowanie i „ostrożność procesową” uważam, że nie powinniśmy o tym dyskutować podczas sesji – odpowiedział radnym PiS marszałek Marek Woźniak.
    Wśród kilkudziesięciu uchwał przyjętych przez radnych podczas wrześniowej sesji były m.in.,. te dotyczące wojewódzkich finansów – budżetu, WPF i obligacji. Po przeanalizowaniu dochodów i wydatków regionu w pierwszym półroczu sejmik zaakceptował takie korekty, które oznaczają, iż 2016 rok budżet województwa zakończy z nadwyżką.
    Ponadto radni przyjęli stanowisko, kierowane do władz państwowych, w sprawie trudnej sytuacji w polskim rolnictwie.


    Galeria zdjęć: