trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O odnowieniu współpracy w trudnych czasach

    *W dniach 14-16 maja 2015 r. na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka Województwo Wielkopolskie odwiedziła delegacja Obwodu Charkowskiego na czele z Wicegubernator Julią Switłyczną. Okazją do spotkania była odbywająca się w dniach 14-29 maja VIII edycja Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”.*
    Wizyta przedstawicieli Charkowszczyzny w Wielkopolsce była pierwszym od 2012 r. oficjalnym spotkaniem władz regionów, które w 2002 r. podpisały porozumienie o współpracy. Wicegubernator towarzyszyli: Wiktor Kowałenko – Dyrektor Departamentu Gospodarki i Stosunków Międzynarodowych Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Serhij Kłymenko – Sekretarz Aparatu Wykonawczego Charkowskiej Rady Obwodowej oraz Mykoła Titow – Przewodniczący Stałej Komisji Charkowskiej Rady Obwodowej ds. Rozwoju Samorządu Lokalnego, Ustroju Administracyjno-Terytorialnego, Regulaminu, Etyki i Działalności Deputowanych.
    Podczas spotkania z delegacją 15 maja Marszałek Marek Woźniak potwierdził, że Polska w dalszym ciągu będzie wspierać proeuropejskie i proreformatorskie dążenia Ukrainy. Wicegubernator Switłyczna nakreśliła aktualną sytuację społeczno-gospodarczą w Obwodzie Charkowskim. Według oficjalnych danych od momentu wybuchu konfliktu na Donbasie na Charkowszczyznę napłynęło ok. 170 tys. uchodźców wewnętrznych. Dzięki mobilizacji władz wszystkich szczebli oraz pomocy międzynarodowej udało się im zapewnić lokale mieszkalne. Obecnie sytuacja polityczna w Obwodzie Charkowskim jest stabilna. Ilość akcji dywersyjnych na terenie obwodu zmniejszyła się o połowę w porównaniu z końcem ubiegłego roku, a święta 1 oraz 8-9 maja odbyły się bez żadnych przeszkód.

    Konflikt zbrojny bardzo mocno odczuła gospodarka ukraińska. Spadek produkcji przemysłowej w 2014 r. wyniósł na Ukrainie 20%. Na tle kraju wskaźnik Obwodu Charkowskiego (-12%) pozwala z większym optymizmem patrzeć w przyszłość, tym bardziej, że dzięki wysiłkom władz regionalnych udało się przekonać wszystkich dotychczasowych inwestorów zagranicznych do pozostania na Charkowszczyźnie. Zachętą do inwestowania na Ukrainie jest obecnie niski kurs hrywny. Władze, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym, deklarują zdecydowaną walkę z korupcją, która do tej pory pozostawała jedną z najważniejszych barier rozwoju ukraińskiej gospodarki.
    Mykoła Titow przedstawił stronie wielkopolskiej bieżącą działalność Charkowskiej Rady Obwodowej, w tym programy popularyzujące ideę samorządu terytorialnego na szczeblu lokalnym. Poinformował także o postępach w realizacji reformy samorządowej na Ukrainie, która zakłada m.in. zmniejszenie liczby jednostek samorządu terytorialnego najniższego szczebla z obecnych 12.000 do 1.500.
    Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że reformy muszą zostać wprowadzone w możliwie szybkim czasie. Wymaga ich zarówno Unia Europejska, ale przede wszystkim społeczeństwo ukraińskie. Przemiany mają tym większe znaczenie, że ich sukces może być impulsem do rozwiązania konfliktu na Donbasie.
    Po spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego delegacja udała się do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie spotkała się z Dyrektorem PPNT prof. Jackiem Gulińskim. Model funkcjonowania parku bardzo zainteresował delegację. Omówiono wstępne możliwości wymiany doświadczeń. Goście zwiedzili również InQbator PPNT oraz Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii.
    Końcowym akordem wizyty była sztuka Janusza Głowackiego „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytki, w wykonaniu aktorów Państwowego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki z Charkowa. Spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu, wystawiony w ramach festiwalu „Ukraińska Wiosna”, zaszczycił swoją obecnością również Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP Andrij Deszczycia. Wizyta ta była również okazją do oficjalnego pierwszego spotkania Ambasadora z Marszałkiem Woźniakiem.


    Galeria zdjęć: