W dniach od 2 do 3 września pod hasłem „Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość” odbywał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich XV Kongres Kobiet. We współorganizację wydarzenia włączyły się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (ROPS) oraz Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (WSCKZiU).
Obok Pauliny Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz profesor Danuty Hübner, Posłanki do Parlamentu Europejskiego, byłej Komisarz UE, głos podczas otwarcia „Centrum Europejskiego” zabrała Katja Krüger, radna regionalna Bretanii ds. współpracy europejskiej i międzynarodowej, solidarności międzynarodowej i młodzieży, która przy tej okazji zawitała do Wielkopolski.
Otwierając dyskusję na temat „Europejskiego przywództwa kobiet” Paulina Stochniałek podkreślała, że kobiety chcą być liderkami i przewodzić i mają ku temu kompetencje: umieją słuchać, być razem w grupie i są nastawione na osiąganie wspólnego celu. Odwołując się do własnych doświadczeń Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego zaznaczyła: „to ludzie, którzy mnie otaczają budują mnie jako liderkę. Tylko razem możemy robić rzeczy wartościowe”. Dodała, że szklane sufity nadal istnieją, zarówno w polskim parlamencie jak i w samorządach, ale są kobiety, które potrafią je przebić – także kobiety z regionów partnerskich, w tym obecna na debacie Katja Krüger, radna regionu Bretania, ale także minister ds. federalnych i europejskich Hesji – Lucia Puttrich, czy też Elly Schlein z włoskiej Emilii-Romanii.
Profesor Danuta Hübner mówiła natomiast o potrzebie zmiany anachronicznego paradygmatu przywództwa opartego na hierarchicznym posłuszeństwie i przewadze siły nad dyskusją, by stworzyć przestrzeń dla polityki obywatelskiej i oparcia przywództwa na cnotach takich jak wrażliwość społeczna, empatia oraz potrzeba wzajemnego zaufania. Zauważyła, że sfera publiczna zaczyna premiować obecność kobiet, ponieważ kobiety adaptują się lepiej do rozumienia nowego przywództwa jako troski o dobro społeczne.
Bretońska radna dziękując za zaproszenie na XV Kongres Kobiet podkreśliła, że cieszy się z obecności przedstawicielek Ukrainy, ponieważ Bretanii zależy na tym, aby wspierać współpracę w ramach trójkąta Polska-Ukraina-Francja, także w sferze równości praw kobiet i mężczyzn. Dodała, że jest to ostatnio ważny temat w dwustronnej współpracy międzyregionalnej. Katja Krüger przybliżyła także działania administracji regionalnej, jako pracodawcy na rzecz zapewniania równouprawnienia: są to działania w sferze rekrutacji, szkoleń, kształtowania kariery zawodowej. Jako Przewodnicząca sieci „Tempo Territorial” zaprezentowała także uczestniczkom i uczestnikom panelu założenia „polityki czasowej”, jako narzędzia, które ma umożliwić kobietom godzenie działalności zawodowej z życiem prywatnym.
Podczas wizyty w Poznaniu delegacja bretońska spotkała się także z przedstawicielkami Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz kobiet, w tym Fundacji „Czas Kobiet”. Radnej Katji Krüger towarzyszyła Frédérique Pondemer, która w administracji partnerskiego regionu koordynuje kwestie równouprawnienia i innowacji społecznych.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...