trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dni Różnorodności w Urzędzie Marszałkowskim

    Różnorodność ze względu na doświadczenie migracji – to temat przewodni Dni Różnorodności, które w środę 31 maja kolejny raz odbyły się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. 

    To już drugie w historii wydarzenie związane z obchodami Europejskiego Miesiąca Różnorodności, które zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Obie instytucje są sygnatariuszami Karty Różnorodności i poprzez konferencję oraz warsztaty włączają się w europejskie obchody Dni Różnorodności. 

    Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia była różnorodność ze względu na doświadczenie migracji. Po 24 lutego 2022 roku w strukturze społeczeństwa polskiego zaszły ogromne zmiany. Przybycie osób uchodźczych z Ukrainy spowodowało, że staliśmy się w nieodwracalny sposób państwem wielokulturowym. Ta sytuacja pomogła nam zrozumieć i dostrzec problemy wielu innych otaczających nas grup mniejszościowych. Konferencja i towarzyszące jej warsztaty stała się platformą wielostronnego omówienia skutków tej zmiany.

    - 24 lutego ubiegłego roku na naszą sąsiadkę, Ukrainę, spadły bomby. Dziś rozmawiamy o tym, gdzie jesteśmy po ponad roku od tych wydarzeń, z tymi, którym udało się uciec, którzy tutaj znaleźli bezpieczną przystań i żyją razem z nami. Z obcokrajowcami, nie tylko z Ukrainy, mamy jednak do czynienia przez cały czas. Poznań jest dużym ośrodkiem akademickim, w związku z tym przebywają u nas także osoby z najodleglejszych zakątków świata. Początkowo stają się migrantami edukacyjnymi, a z czasem część osiedla się u nas na stałe. O tym, jak ze sobą w tej różnorodności współpracować, jak czerpać z niej dużo radości, nauki, poszerzać swój światopogląd i wiedzę o innych krajach, innej kulturze, chcemy rozmawiać – powiedziała podczas otwarcia wydarzenia Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

    Podczas konferencji poruszone były m.in. kwestie wsparcia psychologicznego osób uchodźczych, potrzeb kulturalnych migrantów a uchodźców, handlu ludźmi w kontekście migracji i uchodźstwa, czy też zmian społecznych w instytucjach kultury związanych z zaspokajaniem potrzeb nowych grup. Uczestnicy i uczestniczki zapoznali się także z zagadnieniem integracji z punktu widzenia osób różnorodnych kulturowo. 

    - Nasze życie w dużej mierze determinuje to, czy jesteśmy kobietami czy mężczyznami, Polakami czy Ukraińcami, białymi czy czarnymi, gejami czy hetero, jednak łączą nas liczne zainteresowania, doświadczenia, preferencje i cele. Dostrzec siebie w innym człowieku, to przestać się go bać i uśmiechnąć się do siebie – mówiła Marta Mazurek, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Wielkopolskiego ds. równego traktowania i koordynująca organizację obchodów Dni Różnorodności.

    Konferencji towarzyszyło wydarzenie „Młodzież w różnorodności. Lokalnie i międzynarodowo”. Było to spotkanie warsztatowe z młodymi osobami z różnych krajów, które pracują jako wolontariusze w czterech organizacjach w Poznaniu: Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty, Logos, Stowarzyszenie Jeden Świat oraz w Centrum Integracji Cudzoziemców/ROPS w Poznaniu. Warsztaty były okazją do potrenowania języka angielskiego oraz doświadczenia międzykulturowego spotkania. 

    Geneza Europejskiego Miesiąca Różnorodności jest związana z potrzebą zwiększenia świadomości na temat znaczenia różnorodności i równości we współczesnym społeczeństwie. Współorganizowany przez Komisję Europejską i Radę Europy Europejski Miesiąc Różnorodności stanowi platformę dla organizacji, instytucji, przedsiębiorstw i społeczności lokalnych do podejmowania działań mających na celu promowanie równości, włączenia i szanowania różnic.

     

    Data publikacji: 2023-05-31

    Galeria zdjęć: