Marcowe posiedzenie sejmikowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w dużej mierze zdominowała dyskusja nad petycją Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie podjęcia przez sejmik uchwały przyjmującej w województwie „Kartę Praw Rodzin”. Ostatecznie radni, stosunkiem głosów 6 za, 3 przeciw, zaopiniowali pozytywnie propozycję zarządu województwa, by zawartą w petycji propozycję odrzucić.
Paulina Stochniałek z zarządu województwa – wyjaśniając jego stanowisko – tłumaczyła, że „Karta” została przyjęta przez biskupów około 40 lat temu, a od tego czasu wiele się zmieniło, żyjemy w innych okolicznościach, stajemy przed nowymi wyzwaniami, zmieniło się tradycyjne pojmowanie ról kobiety i mężczyzny, mamy większe upodmiotowienie dzieci, oprócz tradycyjnych rodzin funkcjonują też związki partnerskie, samotni rodzice, rodziny w kryzysie, piecza zastępcza itd. Z kolei dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Grzegorz Grygiel przytaczał szereg realizowanych działań samorządu województwa służących wsparciem rodzinie. Większość wypowiadających się radnych była przeciwko przyjmowaniu „Karty”. Przeciwnego zdania był m.in. Zbigniew Czerwiński z PiS, który wskazywał na wybrane zapisy z dokumentu przystające do współczesnych wyzwań i akcentował potrzebę oparcia rodziny na tradycyjnych wartościach.
Ponadto radni zapoznali się z realizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu programem „Na starcie do kariery”, będącym wsparciem dla doradców zawodowych funkcjonujących w wielkopolskich szkołach (m.in. wydano specjalny podręcznik, przeprowadzono warsztaty). Zaopiniowali również kilka propozycji zmian budżetowych dotyczących ROPS i WUP.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...