Na terenie odkrywki Jóźwin, ZE PAK oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały ostateczne porozumienie o powołaniu wspólnej spółki - PGE PAK Energia Jądrowa z siedzibą w Koninie. Będzie ona odpowiedzialna po polskiej stronie za stworzenie elektrowni jądrowej w dzielnicy Konina - Pątnowie.
Uczestniczący w wydarzeniu 13 kwietnia Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego złożył gratulacje inwestorom w imieniu Marszałka Marka Woźniaka oraz podziękował za zauważenie naszych działań Samorządu Województwa na rzecz górników odchodzących z kopalni. Szczególnie za jednogłośną decyzję Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, pod przewodnictwem Marszałka Marka Woźniaka, o przeznaczeniu na ten cel 180 mln zł.
Całe przedsięwzięcie wpisuje się w strategię naszego regionu, gdzie odchodzimy od wydobywania węgla brunatnego i stawiamy na odnawialne źródła energii oparte na wykorzystaniu słońca, wiatru i energii cieplnej znajdującej się w ziemi oraz z biogazowni.
„Wykorzystując okazję do bezpośrednich rozmów, podjąłem temat koniecznych konsultacji społecznych z naszymi mieszkańcami w sprawie budowania tutaj dwóch reaktorów jądrowych. Uważam, że należy poprzez dostępne inwestorom - zarówno po stronie rządowej, jak i biznesowej - media informować o zaletach i ewentualnych zagrożeniach, ale przede wszystkim o ogromnych szansach, jakie niesie ze sobą ta strategiczna inwestycja dla Polski. Jestem przekonany, że ta inwestycja przyczyni się do stabilizacji energetycznej Wielkopolski. Jak jednak nie raz podkreślał Marszałek Marek Woźniak w rozmowach z ZE PAK, musi być on poprzedzona rzetelnymi konsultacjami społecznymi”, mówi Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Przypomnijmy, w czerwcu 2021 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wystosował pismo do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów RP, w którym podkreślił „mając na uwadze rządowe prace, dotyczące lokalizacji elektrowni atomowej w centralnej części Polski, tj. w okolicach Pątnowa, uprzejmie informuję, że Województwo Wielkopolskie poczyni wszelkie niezbędne kroki, aby wesprzeć te działania”. Marszałek dodał także „Rozwój energetyki atomowej wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i tym samym wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...