trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Europejski Kongres Samorządów platformą wymiany doświadczeń

    VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach odbywający się w dniach 11-12 kwietnia objął około 100 wydarzeń, w tym bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady i prezentacje. Aktywny udział w nich wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego.  
     
    W jednym z paneli otwierających kongres, zatytułowanym "Inwestycje infrastrukturalne w Samorządach. Fundusze europejskie i krajowe w walce o rozwój komunikacyjny regionów" wziął udział Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Towarzyszyli mu między innymi poseł Cezary Grabarczyk – jako moderator, dyrektor Polskiego Funduszu Rozwoju Marcin Borek i poseł Mirosław Suchoń. Panel dotyczył rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce.
     
    Wicemarszałek Jankowiak podkreślał, że nierówności w rozwoju infrastruktury wynikają w ostatnich latach z nierównego dostępu samorządów regionalnych i lokalnych do funduszy krajowych. Mówił też o inwestycjach centralnych: – Dla Wielkopolski bardzo ważnym, niestety niezrealizowanym wciąż zadaniem pozostaje budowa drogi ekspresowej S11, głównej obok autostrady A2 transportowej osi regionu, łączącej północ z południem województwa. Jest to inwestycja kluczowa, o którą od lat zabiegamy – podkreślał Wojciech Jankowiak.
     
    Wicemarszałek Krzysztof Grabowski brał udział w panelu pod nazwą "Samorząd ostoją demokracji". Towarzyszącymi mu panelistami byli między innymi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przewodniczący Zgromadzenia Regionów Europy Magnus Berntsson. Panel prowadzony przez niezależną ekspertkę Francescę Traldi z Włoch poświęcony był zagadnieniom związanym z udziałem społeczeństwa w procesie wyborczym oraz jego zaangażowaniu w realizację projektów obywatelskich i wpływu na rozwój swojej "małej ojczyzny". Poruszono również aspekt udziału społeczeństwa w powoływaniu rozmaitych inicjatyw obywatelskich będących istotą demokracji i decydowania o swoim otoczeniu.
     
    W panelu, organizowanym przez Czepczyński Family Foundation  zatytułowanym "Edukacja Włączająca szansą na empatyczne społeczeństwo i integrację społeczną" uczestniczyła Paulina Stochniałek - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego .
     
    - Musimy rozmawiać, a następnie działać - w kierunku włączenia społecznego, empatii i zapewnienia edukacji dzieciom z Ukrainy - nieznającym języka polskiego, naszej kultury i historii. To wyzwanie dla samorządów, zwłaszcza w otoczeniu braku wsparcia i zrozumienia ze strony rządu – mówiła Paulina Stochniałek w trakcie panelu, którego uczestnicy skupili się na obecnej sytuacji migracyjnej, największej w Europie od czasów II wojny światowej, a która jest jednym z  najważniejszych zadań stojących teraz przed jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami i nauczycielami.

    Galeria zdjęć: