Obrady sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które odbyły się w trybie zdalnym 18 kwietnia, zdominowały prezentacja oraz dyskusja na temat zaktualizowanego projektu „Strategii rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030 r.”. Przypomnijmy, że radni po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z tym dokumentem w marcu.
Walerian Majewski, ekspert z firmy przygotowującej strategię, omówił możliwości rozwoju technologii wodorowych w Wielkopolsce, a także szanse na rewolucję w energetyce, jakie daje ten pierwiastek (np. zastępując węgiel jako źródło energii, co ułatwi transformację wschodniej Wielkopolski).
Wodór może być wykorzystywany w wielu gałęziach gospodarki (przemyśle, transporcie, energetyce, logistyce, handlu itp.), a jeśli będzie wytwarzany dzięki odnawialnym źródłom energii, wpisze się w koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu. Według ekspertów H2 zmieni też nasze codzienne życie (powstaną np. osiedla zasilane wodorem, stacje tankowania nim aut, pociągów, autobusów). Barierą są na razie wysokie ceny i kłopoty z transportem czy magazynowaniem.
Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie „określenia szczegółowego sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego samorządu województwa z Wielkopolską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi…”.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...