2 marca 2018 roku w siedzibie Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się spotkanie wielkopolskiej Grupy Interesariuszy projektu EcoWaste4Food. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10:00 i było trzecim spotkaniem grupy regionalnych interesariuszy, którzy aktywnie uczestniczą w wyborze dobrych praktyk dla rozwiązania podstawowego problemu marnotrawienia żywności.
Głównym celem czteroletniego projektu EcoWaste4Food, trwającego od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2020 i dofinasowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Interreg Europa, jest znalezienie propozycji rozwiązań dotyczących ograniczenia marnotrawienia żywności, a także wykazanie, iż odpady żywnościowe mogłyby być źródłem wydajnej zasobowo i przyjaznej dla środowiska gospodarki na terytoriach regionów uczestniczących w projekcie. Oprócz Województwa Wielkopolskiego, partnerami projektu są: francuski region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, włoskie miasto Ferrara, grecki region Zachodnia Macedonia, fiński region Południowa Ostrobotnia, angielskie Hrabstwo Devon oraz hiszpański region Katalonia reprezentowany przez Katalońską Agencję ds. Odpadów.
Marnowanie żywności jest problemem globalnym, społecznym - dotyczy zarówno gospodarstw domowych, gastronomii, handlu detalicznego jak i sektora produkcji. Żywność jest zbyt ważna, żeby ją marnować, dlatego wspólnie z naszymi europejskimi partnerami chcemy zastanowić się jak działać w zakresie minimalizowania tego zjawiska - podkreśla Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Podczas III spotkania wielkopolskiej Grupy Interesariuszy projektu EcoWaste4Food zostały przedstawione i omówione m.in. dotychczasowe działania prowadzone w projekcie oraz plany na III semestr, eko-innowacje zaprezentowane przez partnerów projektu podczas wizyt studyjnych w Hiszpanii, Włoszech i Finlandii, a także stan prac nad Planem Działań (Action Plan).
Wśród zaproszonych na spotkanie interesariuszy są zarówno przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw z Wielkopolski jak i kadra naukowa wielkopolskich uczelni wyższych. Organizatorzy są przekonani, iż tego typu spotkania są doskonałym impulsem dla pogłębienia współpracy wielkopolskich ośrodków naukowych z przedsiębiorcami regionalnymi w obszarze badań oraz wspólnych przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. Działanie to jest kompatybilne z Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020, który oferuje możliwość dofinansowania innowacyjnych projektów małych i średnich przedsiębiorstw, realizowanych we współpracy z jednostkami akademickimi lub instytutami naukowymi, których rolą jest opracowanie lub adaptacja rozwiązań innowacyjnych dla potrzeb własnych firmy. Zakres projektu musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe / fazę demonstracji, fazę walidacji oraz fazę pierwszej produkcji. Warto dodać, iż tematyka związana z przeciwdziałaniem marnotrawstwu żywności wpisuje się w Inteligentną Specjalizację Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów w ramach Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2015-2020 (RIS3).
Dodatkowe informacje o projekcie dostępne są poniżej oraz na stronach internetowych:www.interregeurope.eu/ecowaste4foodwww.umww.pl/ecowaste4food
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...