trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

JAK SIĘ MA NASZA „MIĘDZYNARODOWA" GOSPODARKA?

    „Stan internacjonalizacji gospodarki województwa wielkopolskiego i aktywność wielkopolskich uczelni w tym zakresie" – o tym między innymi dyskutowano 16 marca, podczas posiedzenia sejmikowej Komisji Gospodarki. Proces internacjonalizacji gospodarki (czyli jej umiędzynarodowienia) jest charakterystyczną cechą współczesnego rozwoju regionów. Oznacza on wzrost powiązań gospodarczych pomiędzy poszczególnymi krajami, organizacjami międzynarodowymi i firmami. Korzyści płynące z internacjonalizacji to m.in. wzrost wartości obrotów handlowych, wzrost zatrudnienia i przychodów przedsiębiorstw, większe wpływy z podatków, napływ zagranicznych inwestycji i technologii o charakterze innowacyjnym.
    Z danych wynika, że województwo wielkopolskie należy do regionów o najwyższym poziomie wymiany handlowej z zagranicą. Dodatni bilans handlowy na poziomie 6,5 mld zł jest dowodem na to, że wielkopolskie firmy coraz lepiej radzą sobie na globalnym rynku, a nasze produkty śmiało konkurują jakością i ceną ze światowymi markami.
    Komisja zapoznała się również z informacją o planowanych przedsięwzięciach i największych inwestycjach w dwóch spółkach: Porcie Lotniczym Poznań-Ławica oraz Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.
    Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały sejmiku w sprawie zatwierdzenia aktualizacji „Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015-2020".


    Galeria zdjęć: