O możliwościach rozwoju technologii wodorowych w Wielkopolsce dyskutowano podczas styczniowych, prowadzonych w trybie zdalnym, obrad sejmikowej Komisji Gospodarki. Okazją do rozmów na ten temat była prezentacja przygotowana przez przedstawicieli firmy Sweco, pokazująca wybrane projekty wodorowe w naszym województwie. Wśród nich jest m.in. instalacja do spalania paliw (biomasy) i produkcji wodoru (z fotowoltaiki), na którą pozwolenie otrzymała pod koniec roku firma ZE PAK S.A. Na ulice Konina jeszcze w tym roku wyjedzie pierwszy autobus zasilany wodorem, a do Poznania do 2023 roku trafi 25 pojazdów Solaris Urbino 12 hydrogen. W Pile miałoby powstać osiedle zasilane w głównej mierze wodorem, a nad jeszcze innymi projektami, zakładającymi np. produkcję wodoru z odpadów plastikowych, pracują też w zakładach komunalnych w Koninie i Ostrowie Wielkopolskim.
„Zielona” transformacja jest jednym z priorytetów samorządu województwa, który stawia na czysty wodór i odnawialne źródła energii. Korzyści płynące z wykorzystania tego pierwiastka to nie tylko niskoemisyjny transport (autobusy, pociągi), ale też rozwój nowych technologii (w obszarze infrastruktury, produktów i usług), szanse dla przemysłu, lepsze zastosowanie różnych źródeł odnawialnych (instalacje geotermalne, wiatrowe, solarne).
Ponadto radni przyjęli sprawozdanie podsumowujące prace komisji w 2021 roku.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...