Jak buduje się nowoczesne bioniczne protezy stóp? O używanych do tego materiałach, skomplikowanej produkcji, prototypach i badaniach w laboratoriach dyskutowali 15 września radni z sejmikowej Komisji Gospodarki, którzy odwiedzili poznańską firmę ENforce Medical Technologies.
Dyrektor Adam Gramala opowiedział o historii przedsiębiorstwa (zatrudniającego obecnie 20 osób), o wspólnych badaniach polskich inżynierów, fizjoterapeutów i lekarzy, o współpracy ze Szpitalem Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym imienia Wiktora Degi w Poznaniu i o problemach, z jakimi borykają się pacjenci po amputacjach w Polsce.
Co roku w naszym kraju niemal 10 tys. osób traci nogę (z powodu wypadków, chorób itp.) i wiele z nich ma duże problemy, by uzbierać kilkadziesiąt tysięcy złotych na protezę umożliwiającą powrót do normalnej aktywności. Innowacyjne rozwiązanie z Poznania zakłada (poza produkcją protez) stworzenie wojewódzkiego lub ogólnopolskiego programu, skupiającego szpitale, PFRON, samorządy – co umożliwiłoby szybką pomoc pacjentom i udaną ich rehabilitację po amputacji.
Ponadto radni zaopiniowali pozytywnie kilka wniosków o zmiany w tegorocznym budżecie województwa.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...